Diskriminace v USA:Černoši a hispánci mají delší tresty

Roman Gazdík
17. 3. 2010 22:25
Americké soudy preferují bělochy, ženy, vysokoškoláky a občany USA
Nigérijec Umar Farúk Abdulmutallab se pokusil nad Detroitem vyhodit do vzduchu letadlo. Měl by u soudu lepší vyhlídky jako běloch a občan USA?
Nigérijec Umar Farúk Abdulmutallab se pokusil nad Detroitem vyhodit do vzduchu letadlo. Měl by u soudu lepší vyhlídky jako běloch a občan USA? | Foto: Reuters

Washington - Pokud jste odsouzený ve Spojených státech, je pro vás lepší, abyste byl běloch a ne hispánec. Vůbec nejhorší ale je, pokud jste černoch.

Vyplývá to z vládní studie vypracované Komisí pro ukládání trestů (USSC) ministerstva spravedlnosti USA.

Delší tresty u amerických soudců dostanete i v případě, že nejste občanem Spojených států. Naopak pokud jste žena nebo vlastníte vysokoškolský diplom, máte šanci, že odejdete s mírnějším rozsudkem.

Trend roste

USSC v této studii zkoumala rozsudky vynesené u federálních soudů v období od ledna 2005, kdy vydal Nejvyšší soud USA rozhodnutí v případu Spojené státy versus Booker.

Freddie J. Booker byl roku 2003 odsouzen ke 30 letům vězení za prodej kokainu, podle tehdejších pravidel mu soudce nemohl dát nižší trest i přes některé polehčující okolnosti, což podle Bookera porušovalo jeho ústavní práva.

Nejvyšší soud mu dal za pravdu a ve svém výnosu poskytl federálním soudcům při stanovování rozsudků volnější ruku.

Přeplněná věznice v San Diegu na hranici s Mexikem.
Přeplněná věznice v San Diegu na hranici s Mexikem. | Foto: Reuters

Následně začal trend rasových rozdílů při vynášení rozsudků opět růst. Mezi lety 2002 a 2004 přitom komise neshledala v případě souzených bělochů a černochů žádné statisticky významné odchylky. Naopak ještě o něco vyšší rozdíly panovaly roku 1999.

Komise využila ke svým výpočtům dvě metodologie.

První byla použila už v předchozí studii, která zkoumala dopad případu USA versus Brooker v letech 2005 a 2006.

Druhý je podle USSC „zpřesněný model". Ten zahrnul mezi výpočty další proměnné, například, zda byl obviněný před soudem umístěn do vyšetřovací vazbě, či ponechán na svobodě.

Lépe byti bílý...

Přestože se konkrétní statistiky při využití obou metodologií liší, obě ukazují narůstající trend rozdílu v rozsudcích na základě rasové příslušnosti. Stejně tak dokládají rozevřené nůžky v případě dalších ukazatelů, jako je gender nebo vzdělání.

Starší metodologie ukazuje, že černoši v nejnovějším zkoumaném období (prosinec 2007 až září 2009) dostávali v průměru o desetinu delší tresty než běloši, kteří spáchali stejný přečin. „Zpřesněná" metodologie dokonce říká, že tresty byly delší o 23 procent.

Věznice v kalifornském San Diegu na hranici s Mexikem.
Věznice v kalifornském San Diegu na hranici s Mexikem. | Foto: Reuters

Tato metodologie také zkoumala diferenci mezi bělochy a hispánci a zde dostávala první skupina v průměru o 7 procent nižší tresty než druhá.

...a ženou

V případě rozsudků u mužů a žen zůstává trend konstantní. Roku 1999 (první zkoumaný rok) dostávaly ženy podle první metodologie kratší tresty v průměru o 18,6 procenta. Mezi prosincem 2007 a zářím 2009 to bylo o 17,7 procenta. Výsledky druhého modelu byly obdobné.

Ten zaznamenal navíc rozdíly v ohledu na vzdělání a státní občanství. Občané USA obdrželi v posledním zkoumaném období v průměru o jedenáct procent kratší tresty. Držitelé vysokoškolských diplomů o čtyři procenta.

 

Právě se děje

Další zprávy