V USA už zase popravují. Věznice praskají ve švech

gaz
6. 5. 2008 18:10
Vedle poprav by se mělo i propouštět

Atlanta/Los Angeles - Wiliam Earl Lynd, který roku 1988 třikrát střelil svou přítelkyni do hlavy, se v Georgii v úterý večer pravděpodobně stane prvním občanem USA popraveným od konce září minulého roku.

Tehdy se Nejvyšší soud začal zabývat ústavností poprav smrtícími injekcemi, což je v USA vůbec nejběžnější způsob výkonu trestu smrti. Stěžovatelé ve své žádosti tvrdili, že injekce odsouzeným způsobují "nesnesitelné bolesti".

Před měsícem se však soud usnesl na tom, že popravy tímto způsobem mohou pokračovat.

O Lyndově případu ještě dnes rozhoduje Nejvyšší georgijský soud, jeho konečné stanovisko bude známo večer. Poprava je naplánovaná na půlnoc středoevropského času.

Vedle Georgie hodlají podle agentury Reuters s popravami brzy začít i Alabama, Virginie a Texas.

Přeplněné věznice

Podle listu Washington Post se však nyní začaly americké státy zbavovat vězňů i humánnějším způsobem. Přeplněná vězení a nedostatek financí je totiž nutí k propouštění.

Během posledních dvaceti let ve Spojených státech vzrostly investice do vzdělávání na středních a vysokých školách o 21 procent, finance vkládané do vězeňského systému mezitím stouply o 127 procent.

V Kalifornii, která nyní vykazuje meziroční nárůst investic do vězeňství převyšující deset miliard dolarů a pravděpodobný schodek rozpočtu ještě o deset miliard vyšší, je momentálně ve věznicích napěchováno sto sedmdesát tisíc lidí. Jejich kapacity jsou přitom o sedmdesát tisíc nižší.

Propouštění i nové věznice

Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger propaguje plán, podle kterého by se propuštěním 22 tisíc vězňů měla během dvou let ušetřit více než miliarda dolarů.

Podobný plán již schválily parlamenty v Kentucky, Mississippi a Rhode Islandu. O legislativě, která by odlehčila věznicím i jejich rozpočtům, uvažuje také Jižní Karolína a New Jersey.

Dvě mouchy jednou ranou v těchto dnech zabil sám Schwarzenegger. Ku příležitosti čtvrtečních oslav šedesátého výročí založení státu Izrael rozhodl, že přibližně třicet izraelských vězňů si zbytek svého trestu odslouží ve své domovské zemi.

Kromě propouštění však Kalifornie plánuje také rozšíření kapacit. Na vybudování nových 53 000 vězeňských lůžek si půjčuje 12 miliard dolarů. Podle serveru democracynow.org jde o největší podobnou expanzi v historii USA. Několik kalifornských organizací tak na stát kvůli nezodpovědnému utrácení v úterý podalo žalobu.

 

Právě se děje

Další zprávy