Poznal jsem, jak milujete Gotta, Letná mě uchvátila. Cizinci hodnotí český rok 2019

Obří protesty na Letné proti vládě premiéra Andreje Babiše, třicáté výročí sametové revoluce nebo úmrtí nejslavnějšího českého zpěváka Karla Gotta. Zeptali jsme se cizinců, žijících v Česku nebo zabývajících se Českem, co jim za uplynulých 365 dní utkvělo v paměti o naší zemi.
Foto: Facebook - Sakura Itoh

Sakura Itohová, houslistka, členka Orchestrální akademie České filharmonie

"Pro mě bylo na roce 2019 nejhezčí to, že jsem si mohla zahrát s Českou filharmonií Mou vlast od Bedřicha Smetany, a to pod taktovkou jejího šéfdirigenta Semjona Byčkova. Tu hudbu znám už z Japonska, kde jsme se o ní učili, tehdy jsem si ale vůbec nepředstavovala, že ji po několika letech budu moct zažít přímo v Praze. S Českou filharmonií jsem jela také na zájezd do Japonska, kde jsme Mou vlast hráli v tokijské koncertní síni Suntory Hall. Má vlast v ,mé vlasti´, to bylo něco, na co nikdy nezapomenu."

Sakura Itohová pochází z Japonska, v Česku vystudovala Janáčkovu akademii múzických umění v Brně, teď působí v Orchestrální akademii České filharmonie. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy