Poznal jsem, jak milujete Gotta, Letná mě uchvátila. Cizinci hodnotí český rok 2019

Obří protesty na Letné proti vládě premiéra Andreje Babiše, třicáté výročí sametové revoluce nebo úmrtí nejslavnějšího českého zpěváka Karla Gotta. Zeptali jsme se cizinců, žijících v Česku nebo zabývajících se Českem, co jim za uplynulých 365 dní utkvělo v paměti o naší zemi.
Foto: Matthijs Welle

Matthijs Welle, podnikatel, šéf startupové společnosti Mews Systems

"Letos jsem hodně cestoval po Spojených státech a západní Evropě a všiml jsem si kontrastu v míře používání elektrických aut. Třeba v Česku, když si někdy objednám Uber, jen zřídka se stane, že by přijel elektromobil nebo hybrid. V Amsterdamu je pravděpodobnější, že to takové auto bude. Taky je tam teď asi 2800 nabíjecích stanic a myslím, že česká vláda by v tomhle ohledu měla příští rok opravdu přidat.

Na druhou stranu, musím ocenit českou firmu Liftago, jejich služby jsou mnohem spolehlivější než třeba Uber. A stejně tak mě zaujal rychlý nástup dovozu jídla Wolt, u nás ve firmě na něj přešli téměř všichni."

Matthijs Welle vede úspěšnou firmu Mews Systems, která se zabývá vývojem softwaru pro hotely a hostely. Pochází z Nizozemska. 

 

Právě se děje

před 13 minutami

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

Další zprávy