Andílci, vojáci, trpaslíci i rekreanti. Tak se do vánočních pohlednic otiskovala doba

Andílci, vojáci, trpaslíci i rekreanti. Tak se do vánočních pohlednic otiskovala doba
První vánoční pohlednice se objevily už v osmdesátých letech 19. století, ale jejich největší rozvoj nastal až v tzv. zlaté éře, která probíhala od 90. let 19. století až do začátku 1. světové války.
"Tehdy se pohlednice těšily velkému zájmu a tomu odpovídalo i jejich zpracování. Většinou se jednalo o barevné litografie, dozdobované nejrůznějšími materiály," líčí kurátorka výstavy Renáta Tetřevová, která má ve Východočeském muzeu na starosti sbírku pohlednic.
Mezi materiály a technikami, které se pro zdobení vánočních pohlednic používaly, jmenuje korálky, peří, písek, zlacení či stříbření. "Vzácné nejsou ani pohlednice s nejrůznějším plastickým prolamováním," dodává.
"Je třeba vnímat to v kontextu doby. Evropa tančila valčík, takže tomu odpovídaly i pohlednice," vysvětluje kurátorka. "Lidé milovali tyto pohlednice a jelikož nebyly drahé, tak si je také hromadně posílali. Proto tedy zlatá éra."
Foto: Východočeské muzeum v Pardubicích
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
22. 12. 2019 21:52
Advent už více než sto let provází vánoční pohlednice. Do nich se promítala doba, v níž vznikaly - od bezstarostnosti konce 19. století, přes hrůzy světové války až po budovatele a zimní rekreanty. Podívejte se na ochutnávku "webové výstavy" Východočeského muzea v Pardubicích Čas vánoční na starých pohlednicích.
 

Právě se děje

Další zprávy