Poznal jsem, jak milujete Gotta, Letná mě uchvátila. Cizinci hodnotí český rok 2019

Obří protesty na Letné proti vládě premiéra Andreje Babiše, třicáté výročí sametové revoluce nebo úmrtí nejslavnějšího českého zpěváka Karla Gotta. Zeptali jsme se cizinců, žijících v Česku nebo zabývajících se Českem, co jim za uplynulých 365 dní utkvělo v paměti o naší zemi.
Foto: Flickr - Aron Urb (EU2017EE)

Steven Blockmans, expert na evropskou politiku z bruselského think-tanku CEPS

"Při pohledu tady z Bruselu to nebyla jedna, ale milion chvilek, které definovaly Českou republiku v roce 2019: opětovné probuzení občanské společnosti jako celku, na obranu občanských svobod a proti morálně zkorumpovanému a kleptokratickému vedení země. Masivní demonstrace na Letné, zejména ta připomínající třicáté výročí pádu komunistického režimu, upoutaly pozornost celého světa a doufám, že inspirují lidi také v ostatních státech visegrádské čtyřky (Polsku, Maďarsku, Slovensku, pozn. red.) a zabrání dalšímu oslabování vlády práva v těchto zemích."

Belgičan Steven Blockmans je expert na evropskou politiku, působí v bruselském think-tanku CEPS, kde se věnuje mimo jiné regionu střední Evropy. 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Hrubec jen jednou inkasoval a Omsk se ujal ve finále KHL vedení

Brankář Šimon Hrubec vychytal Omsku vítězství v úvodním finálovém duelu Kontinentální hokejové ligy. Český gólman zneškodnil 28 střel hráčů CSKA a Avangard na ledě vítěze základní části vyhrál 4:1.

Hrubce před více než 7000 diváky v CSKA Areně překonal jen v úvodu třetí třetiny Andrej Loktionov po chybě obránce. Snížil tím na 1:2, ale domácí se obratu nedočkali. O deset minut později americký útočník Reid Boucher v přesilovce vrátil hostům dvougólový náskok a do prázdné branky zpečetil výhru Ilja Kablukov. V první a druhé třetině položili základ k vítězství Jegor Činachov a běloruský obránce Kirill Gotovec.

Druhý zápas je na programu v úterý znovu v Moskvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy