Poznal jsem, jak milujete Gotta, Letná mě uchvátila. Cizinci hodnotí český rok 2019

Obří protesty na Letné proti vládě premiéra Andreje Babiše, třicáté výročí sametové revoluce nebo úmrtí nejslavnějšího českého zpěváka Karla Gotta. Zeptali jsme se cizinců, žijících v Česku nebo zabývajících se Českem, co jim za uplynulých 365 dní utkvělo v paměti o naší zemi.
Foto: Economia

Edib Jaganjac, válečný uprchlík z Jugoslávie, bývalý spolupracovník Člověka v tísni, chirurg v Motole

"Mě v tomto roce zaujala reakce na smrt Karla Gotta. Měli jsme i s manželkou příležitost ho poznat osobně. V reálu byl jako na televizi - opravdová hvězda. Ale netušil jsem, že jeho vliv na společnost byl až tak velký.

Den po jeho smrti plakali lidé na naší ranní lékařské schůzce v nemocnici. Myslel jsem, že to je nějaká výjimka, nebo že ti, co pláčou, přehánějí. A pak to začalo. Provoz v centru byl omezen, začaly jezdit autobusy plné obdivovatelů, tvořily se fronty od Žofína…

Až pak jsem si uvědomil, že ho většina Čechů opravdu miluje. On totiž nebyl jen zpěvák, kvůli němu i politici ukázali lidskost a porozumění. A tak jsem si zase uvědomil, že jsem tu i po 26 letech stále cizincem."

Edib (Edo) Jaganjac utekl s rodinou ze Sarajeva v roce 1993, od té doby pracuje jako chirurg v pražské motolské nemocnici. Napsal knihu Sarajevská princezna. 

 

Právě se děje

Další zprávy