V řadě muslimských zemí se v nedávných dnech objevily negativní reakce na Macronův projev, v němž francouzský státník obhajoval právo na zveřejnění karikatur po smrti francouzského učitele. Toho zavraždil čečenský islamistický extremista kvůli tomu, že dějepisář na hodině při výkladu o svobodě vyjadřování žákům ukázal právě karikaturní vyobrazení muslimského proroka.
Macron v reakci na vraždu pohrozil zásahem proti části muslimské komunity ve Francii a hodlá rovněž zakročit proti tomu, co nazval islámský separatismus.
Podle bangladéšské policie se úterního protestního pochodu v Dháce, organizovaného islámskou politickou stranou, účastnilo 40 tisíc lidí. Policisté v některých ulicích postavili zábrany z ostnatého drátu a podařilo se jim demonstranty zastavit dříve, než dorazili k francouzské ambasádě. Jeden z představitelů strany, která pochod svolala, řekl davu shromážděnému před místní mešitou, že "Macron je jedním z těch vůdců, kteří milují Satana". Demonstranti také pálili Macronovy portréty.
Zástupce íránského ministerstva zahraničí v úterý francouzskému chargé d'affaires sdělil, že reakce Francie na vraždu učitele "není moudrá". Íránské ministerstvo také vyjádřilo lítost nad tím, že Francie podle něj toleruje nenávist vůči islámu pod zástěrkou podpory svobody projevu. Vlivná asociace duchovních v íránském městě Kom vyzvala v pondělí vládu, aby Macrona odsoudila, a apelovala na muslimské státy, aby na Francii uvalily ekonomické a politické sankce.
Saúdská Arábie zveřejnila prohlášení, v němž blíže neuvedený představitel ministerstva zahraničních věcí odsoudil karikatury proroka a také snahy spojovat islám s terorismem, píše AP s odvoláním na státní saúdskou agenturu SPA. Saúdská Arábie se však zároveň zdržela toho, aby se otevřeně přihlásila k výzvám dalších muslimských zemí k bojkotu Francie, píše agentura Reuters, přestože mnoho lidí na sociálních sítích vyzývalo řetězec Carrefour k bojkotu francouzských výrobků.
Macronovy výroky o víkendu odsoudil také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, v pondělí pak vyzval k bojkotu francouzského zboží. Francouzská ambasáda v Turecku v pondělí francouzské občany žijící v zemi varovala, aby byli kvůli situaci "velmi opatrní", a poradila jim, aby se vyvarovali jakýchkoliv shromáždění nebo demonstrací na veřejných místech.
Francouzského velvyslance si v pondělí předvolal také Pákistán, v Iráku se konal ve stejný den protest před francouzským velvyslanectvím v Bagdádu.
Francouzské ministerstvo zahraničí vydalo novou výstrahu pro cestování do Indonésie, Bangladéše, Iráku a Mauretánie. Občany vyzvalo, aby v těchto zemích s ohledem na současné okolnosti dbali zvýšené obezřetnosti.
Předseda francouzské rady pro muslimskou víru Mohammed Moussaoui vyzval muslimy, aby karikatury ignorovali a neuchylovali se k násilí. Lidé by si podle něj měli vzít příklad ze samotného Mohameda, který podle islámské tradice ignoroval urážky, když se mu dav vysmíval, že je ošklivý. Věřícím také připomněl, že zveřejnění karikatur je v souladu s francouzskými zákony. "Stejné zákony nikoho nenutí, aby se mu (karikatury) líbily, a ani nikomu nezakazuje, aby je nenáviděl," řekl.
Karikatury proroka Mohameda, které už v roce 2005 otiskl dánský list Jyllands-Posten, na začátku září znovu zveřejnil francouzský satirický časopis Charlie Hebdo. Učinil tak u příležitosti začátku procesu se 14 lidmi obžalovanými z podílu na atentátu na redakci časopisu z roku 2015. Motivem pět let starého činu byla publikace stejných karikatur. Atentátníci tehdy zabili 12 lidí.