Starostovi ve Francii někdo vyhrožuje stětím hlavy. Policie mu nabídla ochranu

ČTK ČTK
23. 10. 2020 14:05
Starostovi francouzské obce Bron Jérémiemu Bréaudovi vyhrožovaly stětím hlavy nápisy nasprejované ve městě. Stalo se tak necelý týden po vraždě uříznutím hlavy učitele Samuela Patyho, jejíž brutalita dosud hýbe Francií. O útoku informovala agentura Reuters.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Tyto agresivní nápisy na mě neudělaly dojem. Nebojím se a neustoupím. Stejně jako policisté a hasiči jsme my, místní zvolení politici, stále častěji oběťmi rostoucího násilí. Tato situace je nepřijatelná," napsal na svém twitterovém účtu Bréaud.

Ministr vnitra Gérald Darmanin vyjádřil starostovi na Twitteru podporu a nabídl mu policejní ochranu. Policie již vyšetřuje okolnosti vzniku nápisů.

Tři nápisy ve ve městě objevily ve čtvrtek v brzkých ranních hodinách. Vedle starosty vyhrožovaly i městské policii. Bron je obec se 40 000 obyvateli poblíž Lyonu, Jérémie Bréaud je jejím starostou od letošního března.

Podle francouzských médií starostovi vyhrožovali již v minulosti. Poprvé v září, když odmítl povolit vstup na svatební obřad hostům, kteří měli půlhodinu zpoždění, protože pořádali divokou jízdu po městě. Smrtí starostovi a policii vyhrožoval nápis i 9. října, den po zátahu policie na místní dealery omamných látek.

Podle vyšetřovatelů byl učitel dějepisu Samuel Paty zabit proto, že před časem s žáky hovořil o svobodě slova a ukazoval jim karikatury proroka Mohameda.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 9 minutami

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy