Londýn - Američtí lékaři před několika dny vyzkoušeli na dvou pacientech nakažených ebolou nový experimentální lék ZMapp. Medikament, který byl jen krátce otestovaný na opicích, postiženým výrazně pomohl.
Reakce odborné komunity na sebe nenechala dlouho čekat. Jedna z největších autorit v oboru Peter Piot – který ebolu v roce 1976 objevil – spolu se dvěma svými kolegy vyzval Američany, aby lék poskytli africkým zemím.
"Africkým vládám by mělo být umožněno činit informovaná rozhodnutí o tom, zda mají být tyto produkty použity například k ochraně či léčbě zdravotních pracovníků, kteří působí v oblastech s vysokým rizikem infekce," napsali vědci ve společném prohlášení.
"Umírající Afričané chtějí stejnou léčbu"
Má to ale jeden háček. Léčbu experimentálními medikamenty by musela povolit Světová zdravotnická organizace (WHO). I tu však odborníci vyzvali k akci. "Tato mezinárodní autorita na sebe musí vzít větší vedoucí roli," zdůraznili.
Trio vědců se ptá, proč by Afričané nemohli dostat stejnou šanci. Pokud by virus postihl bohaté země, šlo by podle jejich slov vše snáz, informuje deník The Independent.
"Hned by začalo jednání mezi firmami a laboratořemi na rozvíjení léků a potom by se rychle rozhodlo, které medikamenty použít," upozorňují.
Po rozšíření nadějného léku volá i náměstek liberijského ministra zdravotnictví Tolbert Nyenswah. "Umírající Afričané chtějí stejnou léčbu. Lidé se tady ptají: Říkali jste nám, že lék na ebolu neexistuje, tak jak to, že ho tedy mají Američané?"
Schází se komise i WHO
Mezitím se ebola dál vysokým tempem šíří po západní Africe, na což reaguje i Světová zdravotnická organizace. V Ženevě se schází její expertní komise. Očekává se, že rozhodne, zda vyhlásí globální zdravotní pohotovost.
BBC píše, že komise bude řešit, jak se epidemii postavit. Pokud organizace konstatuje, že je ohroženo veřejné zdraví, stanoví mimo jiného také podrobné plány, jak izolovat a léčit pacienty.
"Nemůžeme předem spekulovat, o čem budou členové výboru jednat," sdělil stroze mluvčí WHO.
Epidemie smrtelného viru poprvé udeřila letos v únoru. Od té doby se rozšířila do čtyř západoafrických zemí a vyžádala si už téměř 900 lidských životů. Nejvíc nemocných lidí eviduje Sierra Leone.
Nadějí pro nakažené je lék ZMapp, který vyvinula americká firma při pokusech na myších, od kterých pak vědci odebrali vytvořené účinné protilátky.
Lékaři se experimentální medikament rozhodli podat dvěma nemocným Američanům, kteří se nakazili v Africe. Díky němu se stav lékaře Kenta Brantlyho i misionářky Nancy Writebolové výrazně zlepšil.