V USA poprvé vyzkoušeli nový lék na ebolu, zabral

Jan Hejl
5. 8. 2014 14:41
Dosud byl ZMapp testován jen na opicích, ale léčení pacienti jsou prý zpátky na nohách. Mezitím do boje s virem vstupuje i Světová banka.
ebola
ebola | Foto: Reuters

Atlanta - Nová naděje pro boj se smrtelnou ebolou? Lékaři ve Spojených státech podali dvěma nakaženým pacientům nový experimentální lék, který doposud nebyl vyzkoušen na lidech.

A podle prvních výsledků zabral.

Jeden z nemocných - lékař Kent Brantly, jenž se nakazil v Libérii před devíti dny - už byl blízko smrti a loučil se s rodinou. Po podání medikamentu se však jeho stav výrazně zlepšil.

Televize CNN dokonce informovala, že je "doslova zpátky na nohách". Obdobně je na tom i infikovaná misionářka.

Nové léky, známé jako ZMapp, nikdy předtím nebyly podány lidem. Vědci je pouze testovali na opicích.

Při pokusech na zvířatech se nicméně osvědčily, a právě proto se lékaři rozhodli medikament nabídnout i nemocným.

Lék vyvinula americká firma díky pokusům na myších. Vědci je naočkovali fragmenty eboly a zvířata si tak po nějaké době mohla vytvořit protilátky. Ty pak výzkumníci použili jako základ účinné látky.

Pomoc Světové banky

Proti zákeřné chorobě mobilizuje i Světová banka. Oznámila, že uvolní na pomoc západoafrickým státům 200 milionů dolarů (přes 4 miliardy korun). Peníze rozdělí vládám Libérie, Sierry Leone a Guiney. Část z balíku dostane i Světová zdravotnická organizace, informuje BBC.

Prezident Světové banky Jim Yong Kim, shodou okolností expert na infekční choroby, řekl, že je hluboce zarmoucen šířením viru a obává se, že epidemie by mohla přispět ke zhroucení již tak slabých zdravotnických systémů v zemích třetího světa.

Ebola se v únoru rozšířila z Guiney do Sierry Leone a Libérie. Podle Světové zdravotnické organizace si epidemie vysoce nakažlivé choroby vyžádala již 887 obětí.

Nemoc se v posledních dnech rozšířila také do Nigérie. Tamní úřady v pondělí potvrdily už druhý případ nakažení virem v zemi. Právě v Africe se při humanitární misi infikovali i dva Američané, kterým byl podán nový lék.

Ebola způsobuje vysoké horečky a krvácení. Není proti ní zatím žádná rozšířená vakcína, proto je na ni velmi vysoká úmrtnost.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy