V USA poprvé vyzkoušeli nový lék na ebolu, zabral

Jan Hejl
5. 8. 2014 14:41
Dosud byl ZMapp testován jen na opicích, ale léčení pacienti jsou prý zpátky na nohách. Mezitím do boje s virem vstupuje i Světová banka.
ebola
ebola | Foto: Reuters

Atlanta - Nová naděje pro boj se smrtelnou ebolou? Lékaři ve Spojených státech podali dvěma nakaženým pacientům nový experimentální lék, který doposud nebyl vyzkoušen na lidech.

A podle prvních výsledků zabral.

Jeden z nemocných - lékař Kent Brantly, jenž se nakazil v Libérii před devíti dny - už byl blízko smrti a loučil se s rodinou. Po podání medikamentu se však jeho stav výrazně zlepšil.

Televize CNN dokonce informovala, že je "doslova zpátky na nohách". Obdobně je na tom i infikovaná misionářka.

Nové léky, známé jako ZMapp, nikdy předtím nebyly podány lidem. Vědci je pouze testovali na opicích.

Při pokusech na zvířatech se nicméně osvědčily, a právě proto se lékaři rozhodli medikament nabídnout i nemocným.

Lék vyvinula americká firma díky pokusům na myších. Vědci je naočkovali fragmenty eboly a zvířata si tak po nějaké době mohla vytvořit protilátky. Ty pak výzkumníci použili jako základ účinné látky.

Pomoc Světové banky

Proti zákeřné chorobě mobilizuje i Světová banka. Oznámila, že uvolní na pomoc západoafrickým státům 200 milionů dolarů (přes 4 miliardy korun). Peníze rozdělí vládám Libérie, Sierry Leone a Guiney. Část z balíku dostane i Světová zdravotnická organizace, informuje BBC.

Prezident Světové banky Jim Yong Kim, shodou okolností expert na infekční choroby, řekl, že je hluboce zarmoucen šířením viru a obává se, že epidemie by mohla přispět ke zhroucení již tak slabých zdravotnických systémů v zemích třetího světa.

Ebola se v únoru rozšířila z Guiney do Sierry Leone a Libérie. Podle Světové zdravotnické organizace si epidemie vysoce nakažlivé choroby vyžádala již 887 obětí.

Nemoc se v posledních dnech rozšířila také do Nigérie. Tamní úřady v pondělí potvrdily už druhý případ nakažení virem v zemi. Právě v Africe se při humanitární misi infikovali i dva Američané, kterým byl podán nový lék.

Ebola způsobuje vysoké horečky a krvácení. Není proti ní zatím žádná rozšířená vakcína, proto je na ni velmi vysoká úmrtnost.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy