Když se stařík musel odstěhovat ze svého domu a opustit své rodné město nacházející se jen pár kilometrů západně od Bachmutu, souhlasil s tím, že na místě nechá bydlet ukrajinské vojáky. "S majitelem domu jsme se spřátelili. Nejdřív nechtěl, abychom tam bydleli, pak ale pochopil, že jsme fajn, a pustil nás dovnitř," popsal ukrajinský voják Oleksandr.
Vojáci už ale z domu odešli a nyní v částečně rozbořené budově nikdo nebydlí. Nacházejí se tam jen střepy z rozbitých oken a dveří a spousta věcí, které starší Ukrajinec na místě zanechal. "Ten muž přišel o všechno. Požádal mě, abych mu přinesl rodinná alba. Na fotkách je jeho rodina a život, který prožil. Všechny jeho věci jsou zničené. Všechno tu nechal," vysvětlil Oleksandr s tím, že na jeho dům ukrajinští vojáci stále dohlížejí.
Stejně jako v Časiv Jaru i v Bachmutu zůstalo jen pár původních obyvatel. "Je to tady jako v opravdovém pekle. Neustále se tu ostřeluje. Jakmile přijedete, ozve se před vámi výbuch. Zastavíte se a všude kolem vás jsou exploze Střílíme z padesáti až 100 metrů. Nejblíže jsme zasáhli cíl, který byl 20 metrů daleko," řekl ukrajinský voják.
Ukrajinské ministerstvo obrany 12. května uvedlo, že ukrajinští vojáci postoupili dva kilometry v oblasti Bachmutu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj doplnil, že očekávaná ukrajinská protiofenziva ještě nezačala.
Postup ukrajinských vojsk označil velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj za první úspěch ukrajinských útočných operací při obraně Bachmutu. "Posledních několik dní ukázalo, že jsme schopni postupovat vpřed a likvidovat nepřítele v mimořádně složitých podmínkách," zdůraznil Syrskyj s tím, že jde ale pouze o částečný krok a tímto způsobem je potřeba ho vnímat.