O Madsenově pokusu o útěk informoval jako první dánský bulvární list Ekstra Bladet. Na svých stránkách zveřejnil video, na kterém je vidět zásah policie a muž sedící v trávě s rukama za zády.
Policie na twitteru nejprve uvedla jen to, že při pokusu o útěk z vězení na předměstí Kodaně zadržela muže. Později ale potvrdila, že se jednalo právě o Madsena. Od věznice se mu podařilo dostat několik stovek metrů.
Jeden ze svědků policejního zásahu listu Ekstra Bladet řekl, že policisté na kodaňském předměstí Albertslund obklíčili bílou dodávku, otevřeli dveře a Madsena z ní vytáhli. V Albertslundu stojí věznice, v níž si konstruktér odpykává doživotí.
Podle listu Ekstra Bladet i dalších dánských médií policie Madsena hned po zadržení neodvezla z místa, protože se obávala, že by u sebe mohl mít výbušninu. Na místo proto museli přijet pyrotechnici. Podle agentury DPA Madsen při útěku z vězení hrozil předmětem podobným pistoli. Agentura AFP uvedla, že dokonce zadržoval rukojmí.
Madsena v roce 2018 odsoudili za vraždu švédské novinářky. Třicetiletá Kim Wallová nastoupila 10. srpna 2017 večer na ponorku Nautilus, kterou Dán postavil. Chtěla o tomto konstruktérovi-samoukovi posedlém dobýváním moří a vesmíru napsat článek. V noci však vynálezce nahlásil její zmizení. Později byly v moři nalezeny části novinářčina těla.
Madsen původně tvrdil, že novinářku v pořádku z ponorky vysadil na břeh. Později prohlásil, že Wallová zemřela nešťastnou náhodou, když na ni spadl těžký poklop ponorky. Pak výpověď ještě jednou změnil a řekl, že se nadýchala oxidu uhelnatého uvnitř jeho podomácku vyrobeného plavidla, zatímco on sám byl na venkovní palubě. Madsen nicméně přiznal, že se těla následně rozhodl zbavit, rozřezal jej a hodil do moře. Ponorku pak nechal záměrně ztroskotat.
U soudu se ale podařilo prokázat, že Madsen Wallovou mučil, sexuálně zneužil, zavraždil a mrtvé tělo pak rozřezal a hodil do moře. Konstruktér přitom čin podle soudu předem chladnokrevně naplánoval. Na počátku září se Madsen při natáčení nového dokumentárního pořadu k vraždě přiznal.
Agentura AP upozornila, že doživotní trest v Dánsku obyčejně trvá šestnáct let. Před jeho skončením se ale hodnotí stav odsouzeného, především to, zda představuje pro veřejnost nebezpečí. Pokud se odborníci shodnou, že je nebezpečný, může zůstat ve vězení i déle.