Daň vezme maďarským médiím až 40 % zisku. Ale jen některým

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
11. 6. 2014 17:21
Nový zákon, který podpořil vládní Fidesz a krajně pravicový Jobbik, cílí na zisky z reklamy. Ta prý páchá "velké sociální škody a kazí mládež".
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarský parlament schválil novou kontroverzní daň, která připraví velké firmy z mediální oblasti o podstatnou část výnosů z reklamy.

Mediální domy s ročním obratem nad 500 milionů forintů (asi 45 milionů korun) budou muset napříště odvádět až 40 procent příjmů z reklamy do státního rozpočtu.

Pro normu hlasovali poslanci strany Fidesz premiéra Viktora Orbána a krajně pravicové strany Jobbik.

Zástupci vládní strany potřebu nové daně zdůvodnili tím, že reklama podle nich páchá velké sociální škody a kazí mládež.

Kritici z řad opozice ale tvrdí, že Orbán chce novou daní připravit velká nezávislá média o zdroj příjmů, a učinit je tak závislými na státu.

Odborná diskuze se nekonala

Zákon prošel parlamentem ve stavu legislativní nouze bez větší odborné diskuze, která by mu předcházela.

Do nejvyšší daňové sazby 40 procent spadá údajně jen soukromá stanice RTL Klub, která je zatím v zisku a nepotřebuje státní podporu.

Naproti tomu konkurenční TV 2, která vykazuje ztrátu, bude z nové možnosti odečíst si ztráty z daní profitovat.

TV 2 je od konce minulého roku v majetku podnikatele blízkého straně Fidesz.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sanders v průzkumu dále sílí, Bidenovi přebírá černošské voliče

Americký senátor Bernie Sanders si v průzkumu upevnil vedení v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany. Svému rivalovi Joe Bidenovi navíc přebírá černošské voliče, kteří dosud bývalého viceprezidenta upřednostňovali. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Producent Weinstein skončil po odsuzujícím verdiktu v nemocnici

Bývalému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi se cestou od soudu do vězení přitížilo a musel být převezen do nemocnice. Stalo se tak poté, co jej porota v pondělí uznala vinným ze sexuálního napadení a z lehčí formy znásilnění, za což mu hrozí až 29letý trest vězení. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy