Orbán bez problémů vyhrál, výrazně posílila krajní pravice

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 7. 4. 2014 8:50
Po sečtení 99 % hlasů vede v Maďarsku vládní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána se 44,36 procenta, opoziční levice má 26 procent a extrémní pravice necelých 21 procent.
Příznivci strany Fidesz oslavují v Budapešti.
Příznivci strany Fidesz oslavují v Budapešti. | Foto: Reuters

BudapešťMaďaři se na rozdíl od Čechů nerozhodli ve volbách pro radikální změnu vlády.

Vítězství v nedělních parlamentních volbách podle předběžných výsledků obhájila strana Fidesz premiéra Viktora Orbána.

Po sečtení 99 % hlasů Fidesz vedl se ziskem 44,36 procenta hlasů.

"V novém parlamentu o 199 místech by měli konzervativci obsadit 133 poslaneckých křesel," uvedl maďarský deník Népszabadság.

Premiér Viktor Orbán ve volební místnosti.
Premiér Viktor Orbán ve volební místnosti. | Foto: Reuters

"Nová a skvělá éra"

Výhra není tak drtivá jako v roce 2010, kdy Fidesz dostal 53 procent hlasů, ale pokud se podaří ustavit koalici s křesťanskými demokraty, zřejmě bude stačit dvoutřetinovou ústavní většinu v parlamentu.

V Evropě je dost vzácný jev, aby jediná strana získala v pluralitních volbách takovou moc. A dokonce dvakrát za sebou.

Podle Orbána volby ukázaly, že Maďarsko je nejjednotnější zemí v Evropě.

"Je před námi nová a skvělá éra. Zvu maďarské občany, aby do této éry vstoupili společně s námi s cílem udělat z Maďarska skvělou a úspěšnou zemi," dodal staronový premiér.

Dva ortodoxní židé ve volebním místnosti.
Dva ortodoxní židé ve volebním místnosti. | Foto: Reuters

Jobbik na vzestupu

Na druhém místě skončila levicová koalice Spojenectví, vedená socialisty se 25,89 procenta hlasů (38 křesel).

Ti se marně snaží získat zpět přízeň voličů poté, co za jejich vlády v letech 2008 a 2009 propukla v Maďarsku hluboká krize a země musela požádat o pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond.

Navíc stranu oslabil před volbami skandál jejího bývalého místopředsedy Gábora Simona. Tajil konta v rakouských a švýcarských bankách.

Předseda socialistů Attila Mesterházy s rodinou.
Předseda socialistů Attila Mesterházy s rodinou. | Foto: Reuters

Třetí příčka patří krajně pravicovému Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik). Protievropská, populistická a protiromská strana obdržela 20,46 procenta, tedy 23 mandátů. Oproti roku 2010 tak Jobbik posílí, tehdy získal necelých 16 procent hlasů.

Volební účast se pohybovala kolem třiašedesáti procent.

Souboj slibů

Fidesz v předvolební kampani sliboval ekonomický růst a silné Maďarsko. Přesvědčoval Maďary, že zemi ekonomicky pozvedl, snížil nezaměstnanost a snížil poplatky za energie a vodu v domácnostech.

Socialisté tvrdili, že zvýší minimální mzdu a sníží ceny základních potravin.

Foto: Aktuálně.cz

Levicová opozice si stěžuje na to, že veřejnoprávní média stranila vládě a Orbánovi. Bývalý socialistický premiér Ferenc Gyurcsány označil hlasování za "volbu mezi svobodou a tyranií".

Čech David Prokop, který dlouhodobě žije a pracuje v Budapešti a umí maďarsky, řekl Aktuálně.cz, že většina médií skutečně podporovala Orbána a levici nebylo v předvolební kampani příliš vidět ani slyšet.

Maďarský parlament.
Maďarský parlament. | Foto: Reuters

"Když se díváte na veřejnoprávní televizi nebo rozhlas, tak to už je taková propaganda, že se tomu musíte smát. Levici dávají prostor jen média, která mají malou sledovanost a malý dosah. Veřejnoprávní média se stala stranickými médii Fideszu. A říkám to jako člověk, který v Česku volí pravici," řekl ještě před hlasováním Prokop.

Maďarský volební systém je komplikovanější než v České republice. Lidé vybírali 106 poslanců většinovým způsobem v jednomandátových obvodech a 93 poslanců poměrným způsobem na základě celostátních stranických kandidátek.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy