Maďarský parlament stvrdil Viktora Orbána premiérem

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 10. 5. 2014 20:05
Orbánův Maďarský občanský svaz (Fidesz) jasně zvítězil v dubnových volbách. Při hlasování jej podpořilo 130 ze 199 poslanců.
Viktor Orbán
Viktor Orbán | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarský parlament podle očekávání schválil Viktora Orbána ve funkci premiéra na další čtyřleté období. Orbánův Maďarský občanský svaz (Fidesz) jasně zvítězil v dubnových volbách a v zákonodárném sboru má opět výraznou většinu mandátů.

Orbán dal v sobotním projevu najevo, že bude nadále podporovat Maďary žijící v zahraničí, kterým již před třemi lety umožnil získat maďarské občanství.

Orbána při dnešním hlasování v parlamentu podpořilo 130 ze 199 poslanců. Proti němu se vyslovilo 57 zákonodárců.

Staronový premiér v parlamentu složil přísahu a poděkoval všem voličům za jejich účast v dubnových volbách, napsaly agentury MTI a Reuters.

Otázka etnických Maďarů

Maďarsko se podle Orbána postaví za svá práva v rámci Evropské unie a bude usilovat o autonomii pro etnické Maďary žijící v zahraničí, včetně Ukrajiny. "Maďaři žijící v karpatské kotlině mají právo na dvojí občanství, na komunitní práva i na autonomii," citovala agentura Reuters z Orbánova projevu.

Orbán prohlásil, že otázka etnických Maďarů je nyní mimořádně aktuální kvůli krizi na Ukrajině. Tam podle něj žije zhruba 200 000 etnických Maďarů, kteří mají právo na maďarské občanství i na samosprávu. "To je naše jasné očekávání od nové Ukrajiny, která se nyní formuje," řekl premiér.

Premiér rovněž vyzval k radikálnímu snížení cen energie v Evropské unii s cílem posílit konkurenceschopnost evropských podniků. Prohlásil také, že jeho vláda odmítá politiku podporující přistěhovalectví.

Kontroverzní politik

Šéf Fideszu bude stát v čele maďarské vlády již potřetí. Orbán byl premiérem v předchozím funkčním období od roku 2010 a kabinet vedl rovněž v letech 1998-2002.

Orbánovi konzervativci ve volbách získali 44 procent hlasů a i díky úpravám volebního systému obsadili v parlamentu 133 křesel. To jim stejně jako v minulém volebním období dává k dispozici dvoutřetinovou většinu, umožňující i změny ústavy.

Orbán je v Evropské unii vnímán jako kontroverzní politik. Jeho úpravy základního zákona země se staly terčem kritiky nejen doma, ale i v zahraničí, a od některých pak musel ustoupit.

Brusel poukazoval především na porušování demokratických principů, jako je respektování práv menšin, svobody vyznání i nezávislosti justice a sdělovacích prostředků.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy