Další útoky v Evropě přijdou. Připravte tajné služby i sebe, říká bývalý americký ministr vnitra

Martin Ehl Martin Ehl
19. 4. 2016 7:00
Evropa se musí naučit koordinovat své tajné služby. A přijmout tvrdší zákony. Podle bývalého amerického ministra vnitra Michaela Chertoffa přijdou další útoky, podobné těm v Paříži a Bruselu. Mezi svobodou a bezpečností se musí najít kompromis, řekl Aktuálně.cz. Evropané musí být podle něj připraveni stejně jako Američané. A vědět, jak se bránit.
Policejní těžkooděnci na bruselském nádraží po teroristických útocích, které zasáhly belgickou metropoli letos v březnu.
Policejní těžkooděnci na bruselském nádraží po teroristických útocích, které zasáhly belgickou metropoli letos v březnu. | Foto: Reuters

Bratislava (od našeho zpravodaje) - Za vlády George W. Bushe, kdy v USA vrcholila debata o kompetencích tajných služeb, byl Michael Chertoff druhým americkým federálním ministrem vnitra.

Spojené státy se tehdy stále ještě vzpamatovávaly z šoku po teroristickém útoku 11. září. A tajné služby začaly pronikat hluboko do soukromí občanů.

Debata o tom, jak daleko smějí zajít, dodnes neskončila.

V podobné situaci jako byli Američané, jsou nyní Evropané – musejí dokázat koordinovat své tajné služby a přijmout tvrdší zákony, aby získali více informací a mohli společnost ochránit před terorismem.

"Nemyslím, že prohráváme, když musíme mezi svobodou a bezpečností hledat kompromis. Musíme si jen uvědomit, že nemůžeme mít absolutní svobodu. Ta znamená anarchii," řekl Chertoff v rozhovoru pro Aktuálně.cz na bezpečnostní konferenci Globsec v Bratislavě.

Dohoda o sdílení dat pasažérů letadel, kterou minulý týden schválil Evropský parlament, je podle něj důležitým krokem. Vytvoření společné evropské zpravodajské služby považuje - stejně jako většina expertů - za nemožné, ale Evropané by mohli více propojit své databáze a vypracovat si například společný standard jejich shromažďování, propojování a sdílení, tedy společná pravidla a technologie.

"Jako jste vytvořili Schengen pro volný pohyb lidí, potřebujete vytvořit Schengen pro tajné služby a sdílení jejich informací," řekl Chertoff. Za nejdůležitější v boji proti terorismu totiž považuje umět rychle a účinně propojit metadata z telefonních hovorů, cestování a plateb.

"Nejde o obsah, co kdo do telefonu říká, ale fakt, že se odehrál telefonní hovor. Nebo záznam o cestě. Nebo záznam o platbě. Když tohle můžete dát dohromady, tak obvykle odhalíte velmi důležité vztahy, což vás varuje, zda se neobjevilo něco spojené s terorismem. Je to velmi efektivní a nepřekračuje to hranici, že byste musel sledovat něčí soukromou diskusi," řekl Chertoff, který po kariéře státního úředníka nyní podniká v soukromé sféře.

Zajímavý názor má v této souvislosti také na široce diskutovaný aktuální případ zakódovaného mobilního telefonu teroristy z Kalifornie.

"Vytvořit nějaká zadní vrátka, která by v případě potřeb umožnila ono zabezpečení obejít, podle mě není šťastný nápad. To snižuje jednu formu bezpečnosti na úkor jiné. A když už něco takového bude, tak se tam mohou dostat zločinci i teroristé nebo cizí mocnosti," řekl Chertoff. Podle něj by se ohrozila data nevinných lidí.

Navíc - bezpečnostní orgány mají dost nezabezpečených dat, která jim umožní dělat jejich práci, tvrdí.

Evropa se podle něj musí připravit na další útoky podobné těm, které se odehrály ve Francii a v Bruselu. Jejich pravděpodobnost poroste s tím, jak bude takzvaný Islámský stát prohrávat pozemní válku v Sýrii a Iráku.

"Lidé by měli být připraveni, měli by vědět, jak se v takovém případě chránit. V USA platí pravidlo: když vidíte střelce, zkuste utéct. Když to nejde, zkuste se schovat a když ani to nejde, tak se pokuste bránit. Naučit lidi větší odolnosti pomůže," zní jeho vzkaz Evropanům, vyplývající z americké zkušenosti boje proti terorismu.

Vzdělávání lidí ale v USA neorganizovalo jím vedené ministerstvo. Byla to záležitost místních samospráv.

 

Právě se děje

Další zprávy