Washington - Americká Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek schválila těsnou většinou plán financování vlády do 30. září 2015, a to ve výši 1,1 bilionu dolarů.
Dosavadní plán financování federální vlády platil do půlnoci místního času (pátek 06:00 SEČ), poté by hrozilo ochromení státních úřadů.
Brzy má o textu hlasovat i Senát.
Dvoudenní provizorium
Souhlas poslanců, i když těsný, se očekával. Loňský střet kolem financování vlády, který na 16 dní uzavřel většinu amerických federálních úřadů, způsobil podle průzkumů značné politické škody politickým stranám a dál oslabil důvěru Američanů v politický systém a především v Kongres.
Příslušný zákon nyní prošel v dolní komoře Kongresu tři hodiny před půlnocí většinou 219 ku 206 hlasům. Podle agentury Reuters Senát potřebuje k posouzení textu více času, a proto poslanci ještě také schválili provizorní financování vlády na příštích 48 hodin.
Senát, který dvoudenní provizorium také ihned odsouhlasil, podle svého vedení začne debatovat o finančním zákoně už v pátek a hlasovat bude nejpozději v sobotu.
V případě souhlasu i Senátu, jak mnozí očekávají, nakonec finanční plán podepíše prezident Barack Obama, a to přestože mnoho zákonodárců z jeho Demokratické strany má k textu výhrady.
"Kdyby prezident napsal zákon sám, byl by velmi jiný," připustil jeho mluvčí Josh Earnest. Kompromisní text o 1603 stranách vyjednali odborníci a straničtí lídři demokratů a republikánů.
"Ohromné rozčarování" z toho, že se Obama rozhodl text podpořit, vyjádřila například i šéfka demokratů ve sněmovně Nancy Pelosiová.
Nespokojení demokraté
Mnozí demokraté protestují proti tomu, že text oslabuje regulaci bank a výrazně zvyšuje možnost soukromého financování politických stran v předvolebních kampaních. Někteří republikáni jsou zase nespokojeni s tím, že plán neobsahuje žádná opatření, která by mohla zabránit Obamově záměru ochránit před vypovězením z USA skoro pět milionů přistěhovalců, kteří nemají platné doklady.
Republikány však utěšuje to, že po vítězství v nedávných kongresových volbách získají od ledna 2015 poprvé po osmi letech kontrolu nad Senátem a nejvýraznější většinu ve Sněmovně reprezentantů za posledních více než 80 let. Jejich převaha v Kongresu bude Obamovi vážně svazovat ruce po zbytek jeho mandátu.