Saná - Jemen hlásí nové střety protivládních povstalců s jednotkami prezidenta Alího Abdalláha Sáliha.
Sálihovi policisté, vyzbrojení samopaly a raketami, napadli v noci na středu v Aramánu, ležícím 170 kilometrů severně od Saná, kontrolní stanoviště první obrněné divize. Ta spolu s generálem Muhammadem Alím Muhsínem přeběhla k rebelům.
Boje si podle agentury AFP vyžádaly pět lidských životů. Na straně povstalců zemřel jeden voják, provládní síly přišly o čtyři muže.
Podle agentury Reuters nebyl klid ani v hlavním městě Saná - střety rebelů a provládních sil tam připravily o život nejméně deset lidí.
V jihojemenském Adenu byli zabiti dva lidé a čtyři další zraněni. Podle zdravotníků a očitých svědků začali vládní vojáci střílet na mladé Jemence, kteří stavěli zábrany uprostřed silnice ve čtvrti Mansúra. Chtěli tak v rámci výzvy ke generální stávce ochromit dopravu.
Nejvýše postavený armádní přeběhlík generál Muhsín přešel na stranu opozice před třemi týdny, a to na protest proti násilnému potlačování demonstrací. Jeho krok odstartoval vlnu odchodů mezi armádními i vládními činiteli.
Prezident zareagoval vyhlášením amnestie pro ty příslušníky armády, kteří přešli k rebelům a dobrovolně se vzdají.
Al-Káida větří šanci
Jemenská opozice žádá odchod Sáliha, který je u moci 32 let, už několik týdnů. Při nepokojích, trvajících od února, zahynulo podle humanitárních organizací více než sto lidí.
Řešení politické krize v zemi se pokusily zprostředkovat arabské státy v Perském zálivu. Plán vypracovaný jejich regionální radou (GCC) Sálih údajně akceptoval, opoziční koalice ho však rezolutně odmítla.
Nesplňuje totiž její hlavní požadavek - okamžité odstoupení prezidenta - a naopak dává Sálihovi a jeho rodině záruky ochrany před trestním stíháním.
Ve vyjednávání s rebely nicméně pokračují velvyslanci Saudské Arábie, Kuvajtu a Ománu.
Jemen byl - na rozdíl od ostatních zemí v regionu - nestabilní už před příchodem vlny arabských revolucí. Velmi silnou pozici má na jeho území Al-Káida, která teď vycítila šanci a snaží se převzít, nebo alespoň posílit svou moc.
To je také jeden z argumentů pro prezidenta Sáliha. Tvrdí, že je jedinou zárukou, že se v Jemenu nedostanou k moci radikálové.