Krvavá demonstrace v Jemenu. Vojáci zastřelili 15 lidí

Zahraničí Zahraničí
4. 4. 2011 17:20
Prezident Alí Abdalláh Sálih vytrvale odmítá rezignovat
Demonstrace v Táizu.
Demonstrace v Táizu. | Foto: Reuters

Saná - Snaha opozice v Jemenu dostat prezidenta z úřadu sice zatím nenabrala podobu totální války jako v Libyi, ale obětí přibývá.

Vojáci a policisté už střílejí na demonstracích ostrými náboji do lidí. V pondělí zastřelili nejméně patnáct osob ve městě Táiz jižně od metropole Saná.

Dalších třicet je zraněno, z toho šestnáct těžce. Stovky lidí se nadýchaly slzného plynu.

Ostré náboje použili vojáci také ve městě Hudajdá na pobřeží Rudého moře. Padesát lidí utrpělo střelná zranění. Svědkové hovoří o tom, že ozbrojenci stříleli ze střech budov.

Počet obětí od února, kde nepokoje začaly, se už blíží stovce. Nejhorším dnem byl pátek 18. března, kdy ozbrojenci zastřelili poblíž univerzity v Saná dvaapadesát lidí.

Situace v Jemenu se tak po více než měsíci masivních protestů vyhrocuje. Prezident Alí Abdalláh Sálih, který vládne už dvaatřicet let, nejprve naznačil, že odstoupí, v posledních dnech ale znovu zaujal odmítavé stanovisko.

Foto: Aktuálně.cz

Část armády, včetně některých vysoce postavených generálů, se přitom postavila na stranu opozice.

Pro Spojené státy a Evropu je situace v Jemenu komplikovaná i vzhledem k tomu, že v některých odlehlých částech země operují skupiny napojené na Al-Káidu.

Washington měl v Sálihovi dosud spojence proti Al-Káidě, podle listu New York Times ale nyní Obamova administrativa už prezidenta přemlouvá, aby odstoupil a umožnil tak řešení krize, ve které se Jemen ocitl.

Opoziční koalice, nazvaná Společné fórum, v sobotu Sáliha vyzvala znovu k odstoupení a navrhla, aby zemi dočasně vedl současný viceprezident Abdú Hádí.

Sálih pod tlakem demonstrací už dříve slíbil, že se nebude znovu ucházet o prezidentský úřad a ani ho nepředá svému synovi.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy