Další hrozba Íránu. Tentokrát jaderná

rst, ČTK
11. 2. 2006 11:47
Teherán - Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád dnes pohrozil, že Írán může odstoupit od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT).

V projevu k desetitisícovým davům, které se v Teheránu shromáždily k oslavám 27. výročí vítězství islámské revoluce, Ahmadínežád mimoto znovu označil vyvražďování Židů za druhé světové války za "mýtus" a prohlásil, že "skutečný holokaust" se odehrává nyní a jeho oběťmi jsou Palestinci a Iráčané.

"Jaderná politika (íránské) islámské republiky byla až dosud mírová, v rámci ustanovení NPT a ve spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE)," prohlásil Ahmadínežád k lidem shromážděným na teheránském náměstí Mejdáne azadí (náměstí svobody).

"Když ale vidíme, jak jsou s využitím těchto předpisů porušována práva íránského lidu, měli byste vědět, že íránský lid přehodnotí své postoje. Neměli byste dělat nic, co povede k takové revizi naší politiky," citovala agentura AP prezidentovo vyjádření na adresu Západu.

Ahmadínežád neupřesnil, jaké změny by Teherán mohl učinit ve své politice. Podle agentury AP se ale jeho slova dají vykládat jako hrozba, že Írán odstoupí od NPT a přeruší spolupráci s MAAE. Ultrakonzervativní íránský prezident si ani při této příležitosti neodpustil pobuřující vyjádření proti Izraeli.

Výroky o holokaustu

"Tento mýtus (o holokaustu) umožnil sionistům po více než 60 let vydírat západní země," prohlásil Ahmadínežád. "Skutečný holokaust se ale odvíjí v současné době v Palestině a v Iráku. Hledáte-li opravdový holokaust, podívejte se na ubohý irácký lid."

"Mýtus" holokaustu podle íránského prezidenta posloužil jako ospravedlnění ke vzniku izraelského státu v Palestině. "Jestliže jste spáchali ten masakr, proč jsou to Palestinci, kteří za něj mají zaplatit? Proč jste pod záminkou toho masakru přišli do srdce Palestiny a islámského světa?" zvolal na adresu Západu.

Ahmadínežád neustává v tvrdých výpadech proti Izraeli od loňského podzimu. Otevřenými návrhy na odstěhování Izraele do Evropy nebo až na Aljašku, stejně jako prohlašováním holokaustu Židů za smyšlený mýtus vyvolal íránský prezident vlnu odsouzení v řadě států a v části OSN.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brankář Škarek opustil kemp Islanders a zamířil na farmu

Český hokejový brankář Jakub Škarek se z tréninkového kempu New York Islanders přesunul na farmu do Bridgeportu. Devatenáctiletého odchovance Jihlavy, jehož si Islanders vybrali loni ve třetím kole draftu na 72. pozici, čeká první sezona v Severní Americe. V minulém ročníku chytal Škarek ve finské lize za Pelicans Lahti.

Škarek uzavřel loni v červenci s Islanders tříletou nováčkovskou smlouvu. Za Lahti odchytal 22 utkání s průměrem 2,45 obdržené branky na zápas, úspěšností zákroků 90,58 procenta a jednou udržel čisté konto. V sedmi duelech nastoupil i ve druhé nejvyšší finské lize za Peliitat Heinola.

Další zprávy