Další hrozba Íránu. Tentokrát jaderná

rst, ČTK
11. 2. 2006 11:47
Teherán - Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád dnes pohrozil, že Írán může odstoupit od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT).

V projevu k desetitisícovým davům, které se v Teheránu shromáždily k oslavám 27. výročí vítězství islámské revoluce, Ahmadínežád mimoto znovu označil vyvražďování Židů za druhé světové války za "mýtus" a prohlásil, že "skutečný holokaust" se odehrává nyní a jeho oběťmi jsou Palestinci a Iráčané.

"Jaderná politika (íránské) islámské republiky byla až dosud mírová, v rámci ustanovení NPT a ve spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE)," prohlásil Ahmadínežád k lidem shromážděným na teheránském náměstí Mejdáne azadí (náměstí svobody).

"Když ale vidíme, jak jsou s využitím těchto předpisů porušována práva íránského lidu, měli byste vědět, že íránský lid přehodnotí své postoje. Neměli byste dělat nic, co povede k takové revizi naší politiky," citovala agentura AP prezidentovo vyjádření na adresu Západu.

Ahmadínežád neupřesnil, jaké změny by Teherán mohl učinit ve své politice. Podle agentury AP se ale jeho slova dají vykládat jako hrozba, že Írán odstoupí od NPT a přeruší spolupráci s MAAE. Ultrakonzervativní íránský prezident si ani při této příležitosti neodpustil pobuřující vyjádření proti Izraeli.

Výroky o holokaustu

"Tento mýtus (o holokaustu) umožnil sionistům po více než 60 let vydírat západní země," prohlásil Ahmadínežád. "Skutečný holokaust se ale odvíjí v současné době v Palestině a v Iráku. Hledáte-li opravdový holokaust, podívejte se na ubohý irácký lid."

"Mýtus" holokaustu podle íránského prezidenta posloužil jako ospravedlnění ke vzniku izraelského státu v Palestině. "Jestliže jste spáchali ten masakr, proč jsou to Palestinci, kteří za něj mají zaplatit? Proč jste pod záminkou toho masakru přišli do srdce Palestiny a islámského světa?" zvolal na adresu Západu.

Ahmadínežád neustává v tvrdých výpadech proti Izraeli od loňského podzimu. Otevřenými návrhy na odstěhování Izraele do Evropy nebo až na Aljašku, stejně jako prohlašováním holokaustu Židů za smyšlený mýtus vyvolal íránský prezident vlnu odsouzení v řadě států a v části OSN.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy