Íránský list hledá karikatury holocaustu

Reuters, man
7. 2. 2006 11:37
Teherán - Nejčtenější íránský deník odpověděl na karikatury proroka Mohameda. Vypsal soutěž o nejlepší karikaturu na téma holocaust. Uvnitř: ANKETA.
Íránští policisté se kryjí před zápalnými láhvemi, házenými v pondělí večer demonstranty na dánské velvyslanectví v Teheránu.
Íránští policisté se kryjí před zápalnými láhvemi, házenými v pondělí večer demonstranty na dánské velvyslanectví v Teheránu. | Foto: Aktuálně.cz

List Hamšahrí dokonce po vzoru evropských deníků oznámil, že soutěž a otištění nejlepších návrhů je testem svobody slova v Íránu.

"Muslimové stojí před vážnou otázkou. Platí svoboda slova i pro americké a izraelské zločiny a incidenty, jako byl holocaust, nebo je dobrá pouze k urážení náboženských hodnot?" táže se teheránský deník v komentáři, ve zjevné narážce na evropské karikatury, které rozbouřily veřejné mínění v islámských zemích a vedly k několika násilným protestům

"Evropská logika"

Vedení listu včera neposkytovalo žádné informace o podmínkách "soutěže," protože v Íránu je dnes státní svátek a tisk nevychází.

Už včera ale šéfredaktor oznámil, že Hamšahrí nechce vyvolávat žádné konflitky, jen se řídí stejnou logikou jako Evropané. Dvanáct vítězů, jejichž kresby deník otiskne, získá zlatou minci v hodnotě 140 dolarů.

V Íránu na rozdíl od některých jiných zemí nebylo při protestech proti karikaturám Mohameda zapáleno dánské velvyslanectví, ale v pondělí večer na budovu několik stovek protestujících házelo kameny a zápalné láhve.

Ahmadínežád nechce kontakty s Dánskem

Prezident Mahmúd Ahmadínežád oznámil přehodnocení diplomatických a obchodních styků s Dánskem. Karikatury pobuřující muslimy zveřejnil jako první dánský deník Jyllands-Posten. Později jej následovala média dalších evropských zemí.

Ahmadínežád nasadil po svém zvolení loni v květnu tvrdý protizápadní kurz. Ve svých projevech vyzval k vymazání Izraele z mapy nebo k jeho přestěhování do Evropy či na Aljašku. Holocaust nazval mýtem.#reklama

 

Právě se děje

před 5 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší státní zástupce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány. "Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy