Íránský prezident zastavil kontroly MAAE

Redakce ZAH, Reuters, ČTK
4. 2. 2006 21:30
Teherán/Vídeň - Íránský prezident Ahmadínežád dnes nařídil zastavení kontrol íránských jaderných zařízení. Uvnitř: ANALÝZA

Inspekce prováděla Mezinárodní organizace pro atomovou energii (MAAE).

Ahmadínežád reagoval na rozhodnutí rady guvernérů MAAE, která dnes schválila rezoluci odsuzující íránský jaderný program. Oznámil to v dopise, který obdržela agentura Reuters. Dopis s nařízením byl zaslán íránskému úřadu pro jadernou energii.

Podle dalších zpráv nařídil Ähmadínežád také opětovné obohacování uranu, které Írán pozastavil po nátlaku západních států obávajících se, že Teherán směřuje k výrobě jaderných zbraní. Kancelář íránského prezidenta však variantu obohacování uranu v sobotu navečer popřela.

Schválená rezoluce MAAE vyjadřuje znepokojení nad možností, že Írán zneužije programu k výrobě jaderných zbraní. Rovněž požaduje, aby se celou záležitostí zabývala Rada bezpečnosti OSN.

Ta by mohla případně rozhodnout o vyhlášení mezinárodních sankcí vůči Teheránu.

Podle Ahmadínežáda rozhodnutí MAAE ignoruje íránské právo na zpracování uranu pro mírové účely, které zaručuje Smlouva o nešíření jaderných zbraní.

Rezoluce se dotýká Izraele

Rezoluci dnes ráno předložily - po dlouhých a komplikovaných debatách - evropské země.

Její schválení však umožnila zejména noční dohoda mezi delegacemi USA a Egypta.

Agentura AP uvedla, že Američané akceptovali požadavek Egypta a dalších rozvojových zemí, aby v rezoluci byla zmíněna zóna bez jaderných zbraní na Blízkém východě.

To je nepřímý odkaz na předpokládané vlastnictví jaderných zbraní Izraelem.

Íránské jaderné zařízení v Isfahánu.
Íránské jaderné zařízení v Isfahánu. | Foto: Reuters

Delegace USA a západoevropských zemí měly již před čtvrtečním zahájením mimořádného zasedání rady guvernérů MAAE zajištěnu většinovou podporu rezoluce, v jednáních však usilovaly o to, aby tato většina byla co nejpřesvědčivější.

Pro schválení hovořilo i to, že všechny důležité země - včetně Ruska a Čín - byly pro, aby se Íránem zabývala RB OSN.

Írán už vyslal varování

Írán už předem upozornil, že pokud se jeho jaderným programem začne RB OSB zabývat, zahájí v plném rozsahu obohacování uranu na svém území, a nazmar tak přijde i nedávný kompromisní návrh Ruska, že bude uran pro Írán obohacovat na ruském území.

Muhammad Baradej, šéf MAAE.
Muhammad Baradej, šéf MAAE. | Foto: Reuters

Případné sankce vyvolávají u analytiků obavy z růstu cen ropy.

Írán je totiž čtvrtým největším exportérem této suroviny na světě a jeho barely by na trhu chyběly.

Právě proto si íránští představitelé tolik "troufají". Jejich ministr ekonomiky Davúd Daníš-Džafarí tvrdí, že případná embarga nepoškodí tolik Írán, jako země závislé na dovozu ropy. Například Čínu, Indii a státy Evropské unie.

To potvrdil i americký viceprezident Dick Cheney. V rozhovoru pro televizi CNBC připustil, že protiíránské sankce mohou mít tvrdý dopad na ekonomiku. "Myslím si, že dopad těchto sankcí je však stále menším zlem než íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád vyzbrojený atomovou bombou."

Urovnejme konflikt, žádají bezpečnostní experti

Stejného názoru jsou pak bezpečnostní experti, kteří se na víkend sešli v německém Mnichově.

Německá kancléřka Angela Merkelová.
Německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Jedním z hlavních témat konferenci tří stovek odborníků je právě postup Teheránu.

"Prezident, který popírá existenci holokaustu a popírá právo na existenci Izraele, nemůže očekávat od Německa sebemenší toleranci," prohlásila na úvod německá kancléřka Angela Merkelová.

Vyzvala i k řešení konfliktu vyvolaného nedávnou obnovou íránského jaderného programu, jímž se podle ní nemůže cítit ohrožen jen Izrael, nýbrž i Evropa. "Chceme řešení tohoto konfliktu," prohlásila Merkelová a dodala, že EU a USA budou potřebovat široké partnerství. Zdůraznila i význam Ruska v konfliktu.

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld, jehož projev na konferenci se dnes rovněž očekává, vyzve podle agentury AP mezinárodní společenství, aby usilovalo o ukončení íránského jaderného programu diplomatickou cestou.

"Íránský režim je dnes státem, který ve světě vede v podporování terorismu," citovala AP z předem připraveného Rumsfeldova vystoupení.#reklama

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy