Dacenko na svém účtu na síti X, dříve Twitter, tvrdí, že se lidé v první roce agrese dívali na Rusko po sérii bojových neúspěchů (odražení útoku na Kyjev, úspěšná ukrajinská protiofenziva v Chersonské oblasti) svrchu a začali ho podceňovat. Podle něj ale ruská doktrína vychází z toho, že země je schopná ustát těžké porážky a neuvěřitelné ztráty, ale nevzdat se svých politických cílů. Právě to jde Rusku prakticky nejlépe na světě a potvrzují to opakovaně i historické události.
Struggle for resources
— Volodymyr Dacenko (@Volodymyr_D_) November 13, 2023
When Ukrainians say that we need more weapons, the West often thinks that it is a sign of ingratitude.
In fact, Ukrainians are grateful, but there is another side - how many weapons your enemy supplies to the front.
This thread will explore this topic 1/ pic.twitter.com/C6ZF0Ax8FL
"Žádný jiný stát by nemohl kompenzovat takové ztráty, jak to nyní dělají Rusové," píše Dacenko. Nejde však o kvalitu, ale především o kvantitu zbraní. Rusové od začátku plnohodnotné invaze na Ukrajinu v únoru 2022 vytáhli ze svých skladů přibližně 6000 houfnic, aby vyrovnali ztráty, jež jim způsobilo děsivé tempo palby a ukrajinské útoky americkými salvovými raketomety HIMARS.
Rusko bylo donucené vytáhnout ze skladů přibližně 1000 samohybných děl a 500 raketometů. Podle Dacenka je to 7,5krát více než objem dělostřelectva dodaného Ukrajině Západem. "A ani tak dnes nemá Rusko v dělostřelectvu převahu. Jeho zásoby se vyčerpávají," tvrdí člen reformního týmu státní společnosti Ukroboronprom.
Podle odhadů médií dodává Rusko na frontu až 100 tanků měsíčně, Ukrajinci jich dostávají měsíčně dvacet. Agresoři tak nejsou díky zásobám starých tanků a obrněných vozidel příliš omezeni, jejich slabinou je ale možnost obnovy strojů.
"Proto není pro Rusko výhodné zvyšovat dynamiku války. Putin potřebuje, aby válka byla pomalá a dlouhá, aby mohl počkat, až Západ přestane podporovat Ukrajinu, a dosáhnout svých cílů - schválit okupaci jihu a východu Ukrajiny a připravit se na nové války," myslí si Dacenko.
Analytik tvrdí, že Západ během roku 2023 polevil v dodávkách těžkých zbraní bránící se Ukrajině. Byla za tím politická dění v jednotlivých zemích, ale také očekávání, že ukrajinská protiofenziva zásadně změní situaci. K tomu ale nedošlo.
"Obě strany ale stále mají prostředky na pokračování války a její osud je stejně nejistý jako před rokem," píše ve své analýze Dacenko. Naléhá na Západ, aby neustával v zásobování, protože nejde jen o prostý počet zbraní, kterými na sebe obě strany útočí. Podle analytika Ukrajina ztrácí méně techniky a západní technika je efektivnější. Obecně je poměr ztrát asi jedna ku třem v neprospěch Ruska.
Nedostatek jednoho typu výzbroje lze také kompenzovat jinými možnostmi (například hloubkovými údery lze vyčerpat logistiku, bez ní je vojenská technika bezzubá).
Hlavní výhodou Ruska zůstává vzdušná nadvláda, která omezuje pozemní operace. Naopak ukrajinská převaha v dalekonosném dělostřelectvu vyrovnává menší počet zbraní a omezuje akce ruské armády. Významným faktorem, který hatí ukrajinský protiútok, jsou minová pole, drony nebo řízené protitankové střely. Ale neznemožňují ho.
"Ukrajinci chápou, že v budoucnu budou muset západní partneři přinést větší oběti. Bez nich však tuto hrozbu pro demokracii, která se postupně šíří po celém světě, neporazíme. Takže když říkáme, že potřebujeme více zbraní, neznamená to, že jsme nevděční. Děkujeme vám za vše, co jste udělali a ještě uděláte!" uzavírá svoji analýzu výzvou k Západu Dacenko.