New York - Byli opěvováni jako skuteční američtí hrdinové, ve skutečnosti jsou to však podvodníci, kteří neoprávněně zneužívali peníze lidí, jež přísahali ochraňovat.
Řeč je o policistech a hasičích, kteří podle manhattanské prokuratury předstírali, že při záchranných operacích po teroristických útocích z 11. září trpí trvalými zdravotními následky, a neoprávněně tak odčerpali z prostředků sociální pomoci na 21 milionů dolarů.
Ostuda, jež vyšla najevo až po více než 12 letech, je o to horší, že nejde o jednotlivé případy, ale o práci organizované skupiny podvodníků. Její špičky cíleně vyhledávaly bývalé příslušníky záchranných složek a nabádaly je, aby se o dávky hlásili.
Za to, že je učili, jak posttraumatický stresový syndrom a další duševní poruchy předstírat, pak inkasovali část peněz.
Podle informací, jež veřejnosti poskytl manhattanský prokurátor Cyrus Vance, stál na vrcholu pyramidy 81letý právník Raymond Lavallee spolu s 89letým odborníkem na trvalou pracovní neschopnost Thomasem Halem. Zmíněná dvojice mužů měla podle prokuratury pro svůj "cynický finanční podvod" získat nejméně 72 policistů a osm hasičů.
Celkem se mělo na spiknutí podílet až sto lidí. Žalobce Cyrus Vance zveřejnil i profily vybraných lidí, kteří měli na podvod přistoupit. Jedním z nich je bývalý příslušník newyorského policejního sboru Glenn Libermann.
Ten začal pobírat odškodnění za trvalé duševní následky v roce 2009; přišel si na celkem 175 758 dolarů. Údajně proto, že mu trauma z 11. září znemožňuje normálně žít.
Prokurátor Vance však na středeční tiskové konferenci ukázal snímek, na němž si Libermann s širokým úsměvem užívá jízdu na vodním skútru. Fotka pochází z jeho facebookového účtu.
Další případ a další usvědčující fotografie. Bývalý policista Richard Consetino pobíral kvůli traumatu invalidní důchod od roku 2008. Jeho stav byl údajně natolik závažný, že mu jej stát musel kompenzovat částkou 207 000 dolarů, zároveň mu však nebránil v tom, aby se zúčastnil rybářské soutěže na Kostarice.
Consetino následně na sociální síti zveřejnil fotku, na níž se se šťastným výrazem chlubí svým úlovkem.
To údajný podvodník Joseph Morron si od roku 2009 stihl přilepšit o 180 930 dolarů. Přes svůj tíživý zdravotní stav se nicméně zvládl zúčastnit cukrářské soutěže na festivalu v San Genaro, přičemž ho k jeho smůle natočila místní televize. Na záběrech totiž nepůsobí dvakrát zkroušeným dojmem, míní žalobce Vance.
To Michael Scialabba zašel ještě dál. Dávky pobíral od roku 2005 a od daňových poplatníků prý neváhal přijmout kompenzace ve výši 232 443 dolarů. To mu nicméně nezabránilo, aby se na Facebooku prezentoval jako pilot helikoptéry a umisťoval na svůj profil fotky, na nichž pózuje z kokpitu.
Darrin Lamantia tolik peněz jako předešlí jmenovaní "vydělat" nestihl. Své trvalé následky nahlásil až v minulém roce, a tak mu úřady vyplatily kompenzaci ve výši "pouhých" 58 724 dolarů.
Také o "závažnosti" jeho zdravotního stavu podle prokuratury svědčí fotografie - na momentce s viditelným nadšením hraje basketbal a právě vstřeluje koš.