Trumpovi příbuzní nebo bulvární pisálek. V ruské aféře jde o krk i nejbližším prezidentovým mužům

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
1. 11. 2017 20:25
Vyšetřování ruského vměšování do loňských prezidentských voleb v USA se dočkalo přelomu. Nezávislý vyšetřovatel Robert Mueller v pondělí obvinil šéfa Trumpovy kampaně Paula Manaforta a jeho spolupracovníka Ricka Gatese hned z dvanácti trestných činů. V celé kauze se skloňuje ale řada dalších jmen, ať už amerických, nebo ruských. V přehledné grafice je také kategorie "nepohodlných" osob, které americký prezident Donald Trump zbavil funkce, protože se ve skandálu moc "rýpaly".
Foto: Reuters

Donald Trump

V ruské aféře se sice hovoří o řadě jmen, bez amerického prezidenta Donalda Trumpa by ale kauza jen těžko existovala. Právě jeho loňská předvolební kampaň vyvolala mnoho otazníků, jestli a do jaké míry byla provázaná s Ruskem. 

Spekulace, že Rusko chce do Bílého domu dostat Trumpa, posílil zejména skandál z července loňského roku. Tehdy vyšlo najevo, že se ruští hackeři nabourali do e-mailové korespondence americké Demokratické strany.

Obsah zveřejněných zpráv demokraty poškodil. Vyšlo třeba najevo, že strana usilovala o to, aby z primárek demokratů vzešla jako kandidátka do voleb Hillary Clintonová, a nikoliv její sok Bernie Sanders.

Trump celou aféru bagatelizuje a hovoří o "honu na čarodějnice".  Vyšetřovatelům doporučil, aby se raději přeorientovali na demokraty a bývalou ministryni zahraničí USA Clintonovou.

Opakovaně taky kritizoval zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Nařkl ho například z toho, že není nestranný.

 

Právě se děje

Další zprávy