Trumpovi příbuzní nebo bulvární pisálek. V ruské aféře jde o krk i nejbližším prezidentovým mužům

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
1. 11. 2017 20:25
Vyšetřování ruského vměšování do loňských prezidentských voleb v USA se dočkalo přelomu. Nezávislý vyšetřovatel Robert Mueller v pondělí obvinil šéfa Trumpovy kampaně Paula Manaforta a jeho spolupracovníka Ricka Gatese hned z dvanácti trestných činů. V celé kauze se skloňuje ale řada dalších jmen, ať už amerických, nebo ruských. V přehledné grafice je také kategorie "nepohodlných" osob, které americký prezident Donald Trump zbavil funkce, protože se ve skandálu moc "rýpaly".
Donald Trump s Jaredem Kushnerem.
Donald Trump s Jaredem Kushnerem. | Foto: Reuters
Foto: Reuters

Donald Trump

V ruské aféře se sice hovoří o řadě jmen, bez amerického prezidenta Donalda Trumpa by ale kauza jen těžko existovala. Právě jeho loňská předvolební kampaň vyvolala mnoho otazníků, jestli a do jaké míry byla provázaná s Ruskem. 

Spekulace, že Rusko chce do Bílého domu dostat Trumpa, posílil zejména skandál z července loňského roku. Tehdy vyšlo najevo, že se ruští hackeři nabourali do e-mailové korespondence americké Demokratické strany.

Obsah zveřejněných zpráv demokraty poškodil. Vyšlo třeba najevo, že strana usilovala o to, aby z primárek demokratů vzešla jako kandidátka do voleb Hillary Clintonová, a nikoliv její sok Bernie Sanders.

Trump celou aféru bagatelizuje a hovoří o "honu na čarodějnice".  Vyšetřovatelům doporučil, aby se raději přeorientovali na demokraty a bývalou ministryni zahraničí USA Clintonovou.

Opakovaně taky kritizoval zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Nařkl ho například z toho, že není nestranný.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 7 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy