Šéfa Trumpovy kampaně zatkla FBI. Manafort se stal první obětí ruského vměšování do amerických voleb

Daniel Anýž Daniel Anýž
Aktualizováno 30. 10. 2017 16:00
Americký Bílý dům znovu intenzivně řeší tzv. ruskou kauzu, týkající se možného zapojení Kremlu do loňské prezidentské kampaně v USA. Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller prověřuje možnou spolupráci Trumpových lidí s Rusy a už zveřejnil i první konkrétní obvinění. Proti Paulu Manafortovi, který byl loni několik měsíců šéfem Trumpovy kampaně. Manafort podle agentury Reuters sám přijel do úřadu FBI, aby se vydal spravedlnosti. S největší pravděpodobností směřuje do vazby.
Paul Manafort.
Paul Manafort. | Foto: Reuters, Reuters

Washington - Měl to být týden v režii Donalda Trumpa.

Americký prezident má oznámit, kdo povede americkou centrální banku (FED). Ve středu představí republikáni v Kongresu návrh daňové reformy. A v pátek míří Trump na ostře sledovanou první cestu do Asie.

Jenže na politickou scénu Washingtonu se v plné síle vrátila tzv. ruská aféra.

V trestní kauze, ve které zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller šetří zasahování Ruska do loňské prezidentské kampaně v USA, padlo první obvinění.

Míří na Paula Manaforta, který byl loni několik měsíců manažerem Trumpovy volební kampaně. Čelí mimo jiné obviněním z konspirace proti Spojeným státům, z daňových deliktů či z toho, že se v USA nezaregistroval, když poskytoval lobbovací služby zahraničním činitelům.

Manafort se už podle agentury Reuters vydal do rukou FBI.

Paul Manafort si zakrývá obličej, zatímco odjíždí ze svého domu ve Virginii.
Paul Manafort si zakrývá obličej, zatímco odjíždí ze svého domu ve Virginii. | Foto: Reuters

Podle již dříve zveřejněných informací byl Manafort vyšetřován pro podezření z porušení federálních zákonů, z praní špinavých peněz a z porušení pravidel pro zveřejňování lobbistických smluv se zahraničními subjekty.

Už letos v červenci americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) prohledal Manafortův dům.

Spolu s Manafortem byl nyní obviněn jeho obchodní partner Rick Gates.

Je to kampaň, tvrdí Trump  

Prezident Trump možnost spolupráce svých lidí s Rusy setrvale a rezolutně odmítá. "Pardon, ale tohle se stalo mnoho let zpátky. Ještě před tím, než byl Paul Manafort součástí trumpovské kampaně," napsal v pondělí na Twitter.

Zároveň k tomu emotivně dodal: "Proč se (FBI) nezaměří na podvodnou Hillary a demokraty?"

Podle Trumpa není náhoda, že se "všechny ty řeči o Rusku" vracejí ve chvíli, kdy američtí republikáni přicházejí se svými "historickými daňovými škrty a reformou".

FBI a ostatní americké služby ale letos v lednu ve své zprávě uvedly, že Rusko zasáhlo do amerických voleb s cílem poškodit šance Trumpovy demokratické protikandidátky Hillary Clintonové.

Vyšetřován je i Michael Flynn, který byl v kampani Trumpovým zahraničně-politickým poradcem a po nástupu do Bílého domu se stal prezidentovým poradcem pro národní bezpečnost.

Po třech týdnech ve funkci ale musel rezignovat kvůli tomu, že lhal o svých loňských kontaktech s Rusy. Ty byly četnější, než přiznal.

V pondělí se také přiznal Trumpův poradce z předvolební kampaně George Papadopoulos, že lhal, když ho v říjnu vyslýchali agenti FBI ohledně styků s Rusy.

V hledáčku je i Trumpova rodina

Vyšetřování zamířilo také k Trumpovu nejstaršímu synovi Donaldu Juniorovi.

Ten pak sám přiznal, že se loni v červnu sešel s ruskou právničkou, která mu slíbila kompromitující materiál na Hillary Clintonovou.

Robert Mueller zároveň šetří, jak v minulosti sám potvrdil, zda prezident Trump "nebránil spravedlnosti", když letos v květnu na hodinu odvolal šéfa FBI Jamese Comeyho.

Ten přitom předtím odmítl Trumpův požadavek, aby ukončil vyšetřování ruské kauzy.

Odvolaný šéf FBI James Comey při výpovědi v americkém Kongresu.
Odvolaný šéf FBI James Comey při výpovědi v americkém Kongresu. | Foto: Reuters

Právě odvolání šéfa FBI pak vedlo k tomu, že americké ministerstvo spravedlnosti v květnu jmenovalo zvláštního vyšetřovatele celé kauzy Roberta Muellera.

Ten má širší pravomoce, než výbory v Senátu a ve Sněmovně reprezentantů Kongresu, které vedou svá vlastní vyšetřovaní tzv. ruské kauzy. Jejich práci navíc silně omezuje tvrdé stranické rozdělení obou komor Kongresu. 

Může za to Clintonová 

Prezident Trump se teď snaží celou kauzu obrátit proti americkým demokratům a své soupeřce z loňských voleb Hillary Clintonové.

Na Twitter v neděli napsal, že republikáni začali proti tomuto "honu na čarodějnice", jak ruskou kauzu opakovaně nazývá, "bojovat jako nikdy předtím".

Prezident tím narážel na zprávy z minulého týdne, kdy americký deník Washington Post přinesl nové informace o materiálu, který na Donalda Trumpa loni nasbíral bývalý člen britské rozvědky MI6 Christopher Steele a který letos v lednu unikl do amerických médií.

Podle Washington Post vznik tohoto materiálu - který obsahuje informace o údajné spolupráce Trumpových lidí s Rusy a zároveň tvrdí, že Moskva má na amerického prezidenta výbušné kompromitující informace - financoval volební štáb Hillary Clintonové a vedení demokratické strany (DNC).

I kvůli těmto informacím přešli američtí republikáni v Kongresu minulý týden do protiútoku vůči Hillary Clintonové, když otevřeli dvě nová vyšetřování.

V prvním z nich chtějí znovu prověřit její užívání soukromého e-mailového účtu v době, kdy byla ministryní zahraničí USA.

A taky se chystají prošetřit okolnosti, za kterých přešla v době, kdy byla Hillary Clintonová ministryní zahraničí, práva na těžbu uranu v USA pod kontrolu firmy kontrolované Rusy.

Podle amerických republikánů šlo o korupci, protože uvedená firma se brzy stala štědrým dárcem Clintonovy nadace.

Obě tato kongresová vyšetřování jsou ale na samotném počátku.

Tým vyšetřovatele Roberta Muellera mezitím podle právníků překročil důležitý mezník. Od sběru materiálu a výslechů dospěl k prvnímu obvinění, které velmi pravděpodobně nebude poslední.

"Typicky to funguje tak, že tato vyšetřování postupně stavějí sama na sobě," uvedl bývalý federální žalobce Steven Levin pro deník Wall Street Journal.

"Vyšetřovatelé věří, že první obviněný je navede k dalšímu a ten k dalšímu a tak dále," vysvětlil Levin.

Trumpův Bílý dům má tedy velký důvod k obavám.

Pro Rusko byla z hlediska jejich zájmů horší volbou Clintonová, od Trumpa si slibovali, že bude schopnější se s nimi dohodnout jejich způsobem. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy