Smyčka kolem Trumpa se utahuje. V "ruské kauze" ho teď nejvíc ohrožuje zahraniční poradce z kampaně

Daniel Anýž Daniel Anýž
31. 10. 2017 15:01
George Papadopoulos byl mladým poradcem Donalda Trumpa během jeho loňské prezidentské kampaně v USA. A je také jedním ze tří mužů, které v pondělí v tzv. ruské kauze obvinil americký zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller. Právě Papadopoulos byl patrně tím, kdo jako první přinesl do Trumpova týmu informaci, že Rusové mají "špínu" na Hillary Clintonovou. A jeho případná výpověď může současného prezidenta Spojených států potenciálně nejvíc ohrozit. Sám Trump Papadopoulose v úterý na svém twitterovém účtu označil za "mladého, nízko postaveného dobrovolníka", který nic nemohl ovlivnit.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Americký zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který šetří kontakty týmu Donalda Trumpa s Rusy v loňské prezidentské kampani v USA, v pondělí oznámil, že vznesl obvinění proti třem mužům.

Nejznámějším z nich je Paul Manafort, který byl loni od dubna do srpna šéfem Trumpovy kampaně.

Spolu s ním pak byl obviněn jeho mladší kolega Rick Gates, který byl v kampani Manafortovým podřízeným.

Pro výbušnou podstatu celé kauzy, zda existovalo propojení mezi Trumpovým týmem a Moskvou, je ale v tuto chvíli zdaleka nejdůležitější třetí z obviněných.

Třicetiletý George Papadopoulos, který byl v loňské kampani zahraničně-politickým poradcem v Trumpově týmu.

Špína na Hillary

Podle dokumentů, zveřejněných v pondělí americkými vyšetřovateli, mohl být Papadopoulos mužem, jehož prostřednictvím Rusové testovali zájem Trumpova týmu o kompromitující informace na Hillary Clintonovou.

George Papadopoulos.
George Papadopoulos. | Foto: LinkedIn

Na rozdíl od Manaforta, který v pondělí vinu popřel, se Papadopoulos vyšetřovatelům přiznal, že ve své původní výpovědi pro FBI letos v únoru lhal.

A od svého červencového zatčení s vyšetřovateli už spolupracuje.

V pondělí zveřejněných materiálech není odpověď na to, jak vysoko v Trumpově týmu se informace o "kompru" na Hillary dostala a zda došla k Donaldu Trumpovi.

Papadopoulosovo svědectví je už ale druhým důkazem, že mnozí lidé v Trumpově bezprostřední blízkosti informováni byli. A přinejmenším se o "kompro" od Rusů aktivně zajímali.

Předchozím důkazem bylo už letos v létě odhalení, že Trumpův nejstarší syn Donald junior se loni v červnu v New Yorku sešel s ruskou právničkou, která slibovala kompromitující materiály na Clintonovou.

Právě Papadopoulos byl ale patrně první, kdo do Trumpova týmu v dubnu 2016 přinesl zprávu, že Rusové mají na Clintonovou "špínu" v podobě "tisíců e-mailů".

A věděl to dva měsíce předtím, než vedení americké Demokratické strany a štábu Hillary Clintonové zveřejnilo, že z Ruska vedené kybernetické útoky kampani ukradly e-maily, které se pak objevily na několika serverech.

Výtečný chlapík

Jak se mladý poradce v Trumpově týmu, bez zkušeností v politice nebo diplomacii k takovým informacím od Rusů dostal?

K tomu je třeba se vrátit do března 2016, kdy tehdejší prezidentský kandidát Donald Trump pro deník Washington Post vyjmenoval pět lidí, kteří mu budou radit v zahraniční politice.

Jako kandidát Trump mnoho takových lidí kolem sebe neměl. A na jeho seznamu byla relativně neznámá jména.

Jedním z nich byl i George Papadopoulos, kterého Trump tehdy označil za "vynikajícího chlapíka" a uvedl, že bude mít na starosti oblast energetiky. 

Jiný poradce Sam Clovis, který dohlížel na celou Trumpovu kampaň, Papadoupoulosovi ale řekl, že hlavním cílem kampaně v zahraniční politice je "zlepšení vztahů s Ruskem".

George Papadoupolos, který žil v té době v Londýně, si proto vzal tuto oblast na starosti. 

Z vyšetřovacích materiálů vyplývá, že se opakovaně setkal a komunikoval s Rusy, kteří mu nabízeli jak kontakty na představitele ruské vlády, tak přímo k prezidentu Vladimiru Putinovi.

Putinova "neteř"

Klíčovou roli v tom sehrál v Londýně působící politolog Joseph Mifsud. Ten o sobě tvrdil, že má "významné kontakty" mezi ruskými vládními úředníky.

Trumpovu poradci Papadopoulosovi zároveň představil ženu, údajně Putinovu neteř, která měla podle něj také vlivné kontakty v Moskvě.

Podle vyšetřovacích materiálů Papadopoulos klíčovým lidem Trumpovy kampaně nabídl, že lze zprostředkovat osobní jednání mezi Trumpem a Putinem.

Na schůzce na konci loňského dubna v Londýně mu pak profesor Mifsud sdělil, že se právě vrátil z Moskvy, kde se dozvěděl, že "Rusové mají špínu na Clintonovou".

Ve svých následných e-mailech kolegům a nadřízeným v kampani proto Papadopoulos opakovaně nabízel schůzky se zástupci ruské vlády.

A zároveň se nabízel jako ten, kdo do Moskvy osobně odjede, aby setkání dojednal.

To se ale nakonec nestalo. Američtí vyšetřovatelé zatím nevědí, jak s informacemi Papadopoulose naložilo vedení Trumpovy kampaně.

Nebo to záměrně neuvedli.

Sám Trump přitom Papadopoulose v úterý na svém twitterovém účtu označil za "mladého, nízko postaveného dobrovolníka", který nic nemohl ovlivnit.

Nebezpečnější než Manafort

Silně podrážděná Trumpova reakce ale jen dokazuje, že právě Papadopoulosovo svědectví je pro prezidenta v tuto chvíli mnohem nebezpečnější než obvinění bývalého šéfa jeho kampaně Paula Manaforta.

Ten prezidentovi "pouze" kazí image. Ukázalo se totiž, že Trumpovu prezidentskou kampaň vedl člověk, který podle FBI zatajil příjmy ve výší 18 milionů dolarů.

A který si tyto peníze vydělal jako nepřiznaný lobbista pro bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Třicetiletý George Papadopoulos je ale v tuto chvíli pro vyšetřovatele větší ryba.

Přes něj se totiž můžou možná dostat k odpovědi na klíčovou otázku: zda existovalo aktivní propojení mezi Trumpovým týmem a Rusy a jak případně fungovalo.

Pro Rusko byla z hlediska jejich zájmů horší volbou Clintonová, od Trumpa si slibovali, že bude schopnější se s nimi dohodnout jejich způsobem. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 9 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy