Zmizeli a byli za lháře. Co se stalo s Číňany, kteří jako první promluvili o covidu?

Jana Václavíková Jana Václavíková
Aktualizováno 4. 12. 2021 18:51
Po zkušenostech s epidemií nemoci SARS, která propukla v listopadu 2002, mnoho čínských lékařů vědělo, co hrozí. Když před dvěma lety narazili na nový koronavirus, varovali před ním, přestože se čínské úřady zpočátku tvářily, že se nic neděje. První whistlebloweři byli obviněni ze lži nebo na koronavirus zemřeli. Přečtěte si, jaký je jejich osud dva roky od prvního zaznamenaného případu covidu-19.

Jeden se pohřešuje, druhé hrozí smrt

Ve stejné době zmizel i podnikatel Fang Pin, který natočil vynášení lidských těl z nemocnice a pytle na mrtvoly ležící v připravené dodávce. Stanice Radio Free Asia se snažila spojit s jeho rodinou, která o něm ale mluvit nechce. K případu nebyl přidělen ani žádný advokát. O Fangovi proto nejsou od února 2020 žádné další zprávy.

Právnička Čang Čan se rozhodla stát se občanskou novinářkou poté, co slyšela místní mluvit o tom, že se bojí o svůj život. Vydala se proto na místo a jako první natočila krátká videa monitorující situaci ve Wu-chanu, která se neshodovala s tím, co říkala státní média. Natočila více než 120 videí, policie ji nakonec zatkla až loni v květnu. Následně ji soud poslal na čtyři roky za mříže za šíření lží a falešných informací. 

Jelikož odmítá vinu, drží několikaměsíční hladovku. Její rodina varovala, že se zdraví Čang výrazně zhoršilo a mohla by zemřít. "Nemůže chodit bez pomoci, a když mluví, padá jí hlava," popsala její stav letos v říjnu matka, která s ní mluvila přes video. 

 

Právě se děje

Další zprávy