Zmizeli a byli za lháře. Co se stalo s Číňany, kteří jako první promluvili o covidu?

Jana Václavíková Jana Václavíková
Aktualizováno 4. 12. 2021 18:51
Po zkušenostech s epidemií nemoci SARS, která propukla v listopadu 2002, mnoho čínských lékařů vědělo, co hrozí. Když před dvěma lety narazili na nový koronavirus, varovali před ním, přestože se čínské úřady zpočátku tvářily, že se nic neděje. První whistlebloweři byli obviněni ze lži nebo na koronavirus zemřeli. Přečtěte si, jaký je jejich osud dva roky od prvního zaznamenaného případu covidu-19.
Novinář Li Ce-chua na videu po dvou měsících od zatčení.
Novinář Li Ce-chua na videu po dvou měsících od zatčení. | Foto: Kcriss Li李澤華 / YouTube

Občanští novináři

Po smrti očaře Li Wen-lianga začala policie zatýkat i občanské novináře, lidi často s jinou profesí, kteří se do Wu-chanu vydali, aby přinesli informace nezkreslené vládními médii. Zatčeni byli minimálně čtyři z nich. Právník a aktivista Čchen Čchiou-š' přijel na místo těsně předtím, než vláda vyhlásila ve městě lockdown. Natáčel videa prázdných ulic a plných nemocnic. Na veřejnosti se objevil opět loni v září ve videu svého kamaráda, kde uvedl, že je v pořádku. Dodal však, že je pod policejní ochranou. 

Dalším zatčeným byl třeba Li Ce-chua, bývalý televizní moderátor. Jeho videa ukazovala plná krematoria a natočil také své zatčení, kdy do jeho pokoje vtrhli tři muži a odvedli ho. Propuštěn byl 22. dubna 2020, kdy natočil nové video. Pochvaloval si v něm zacházení policistů. Změnil se navíc i jeho tón - předchozí reportáže byly emotivní a osobní, nové video naopak působilo vlastenecky.

 

Právě se děje

Další zprávy