Číňanka natáčela, jak to vypadá ve Wu-chanu. Skončila ve vězení a drží hladovku

Jana Václavíková Jana Václavíková
30. 8. 2021 12:08
Když se před rokem a půl začal Wu-chanem šířit koronavirus, rozhodla se 37letá bývalá právnička ze Šanghaje, že se do čínského města vydá a zdokumentuje, co se skutečně děje. Za videa, která se ale neshodovala s tím, co o situaci ve městě říkala čínská vláda, ji soud poslal na čtyři roky do vězení. Život ženy, která drží už přes rok hladovku, je nyní v ohrožení.
Lidé v Hongkongu protestují za propuštění občanské novinářky Čang Čan.
Lidé v Hongkongu protestují za propuštění občanské novinářky Čang Čan. | Foto: Reuters

Čang Čan se nikdy novinařině nevěnovala. Pak si ale na internetu přečetla příspěvek jednoho z obyvatel Wu-chanu. "Psal, že se cítí, jako by ho tam nechali zemřít. Hodně se mě to dotklo," cituje francouzská stanice France24 video, které vzniklo jen krátce předtím, než policie ženu zatkla. 

Byla první z tzv. občanských žurnalistů na místě, kde natáčela neupravená, roztřesená a často jen pár vteřin trvající videa. Mluvila s obyvateli Wu-chanu a ukazovala, jak jsou tamní nemocnice plné. Vydala se do krematoria a popisovala, jak lidé museli zavřít kvůli lockdownu své podniky nebo že stoupla cena zeleniny. Ptala se, proč vláda umlčuje whistleblowery, kteří vynášejí utajované informace.

Ve svých videích se nebála ani politiků v Pekingu. Když například vedení Wu-chanu oznámilo, že lidé by se měli naučit být centrální vládě vděční za to, jak šíření viru zvládá, zpochybňovala tato prohlášení. "Je vděčnost něco, co se dá naučit? Pokud ano, tak to bude předstíraná vděčnost. Jsme dospělí lidé, nemusí nás nic učit," cituje ji americký deník New York Times.  

Kritická byla i ve svém posledním zveřejněném záznamu, kde komentovala prostředky, kterými si úřady vynucují lockdown. "Vláda ovládá město zastrašováním a výhrůžkami," řekla. "To je skutečná tragédie této země."

Zpočátku byla situace hektická a úřady měly plné ruce práce s koronavirem. Mnoho videí od Čang i od jiných lidí, která neladila s oficiálními zprávami oslavujícími vládní kroky, tak unikla cenzuře a dostala se na veřejnost. Když pak začali občanští žurnalisté, aktivisté či whistlebloweři mizet, Čang si stále nikdo nevšímal. Na serveru YouTube měla jen pár stovek sledujících.

Změna přišla až v polovině loňského května, kdy se přestala ozývat přátelům. Jak se později dozvěděli, zatkla ji policie a převezla ji zpátky do Šanghaje. 

Trest čtyř let vězení

Čang si vyslechla obvinění ze šíření lží a falešných informací a z toho, že mluvila se zahraničními médii. Protože s tím bývalá právnička, už dříve zatčená za podporu hongkongských aktivistů, nesouhlasila, zahájila protestní hladovku. Poté co se začalo její zdraví zhoršovat, začala jíst alespoň ovoce a sušenky. 

Další potravu přijímá podle svých advokátů nedobrovolně přes trubici, kterou jí zavádí do krku vězeňští dozorci. Čang má u toho podle nich svázané ruce.

Hladovka se už projevila na jejím zdraví. Když s ní loni v prosinci proběhl za zavřenými dveřmi soud, kterého se nesměla zúčastnit ani její rodina, přijela v kolečkovém křesle, její pleť měla nezdravou barvu a skoro nemluvila. 

Soud ji následně poslal na čtyři roky do vězení za vyvolávání hádek a problémů, což je podle amerického deníku obvinění, které běžně slýchají kritici vlády. "Byla v šoku. Nemyslela si, že to bude tak přísné," popsal její reakci jeden z advokátů Žen Čchüan-niou. 

Další občanští žurnalisté, kteří z Wu-chanu také zmizeli, odsouzeni nebyli. Dva byli nakonec propuštěni, i když jeden z nich je stále pod dohledem. Třetí reportér Fang Pin je dosud nezvěstný. 

Aktivisté už ve vězení zemřeli

Čang s omezenou podobou hladovky nepřestala ani po vynesení rozsudku, drží ji proto už 15 měsíců. "Trvá na tom, že je nevinná a že nebude pravidelně jíst," řekla její matka. Žena, která během zatčení měla se svými 177 centimetry kolem 74 kilogramů, nyní váží takřka polovinu - méně než 40 kilogramů. 

Na konci letošního července byla hospitalizována s žaludečními vředy a do nemocnice zavolali i její rodinu. Nakonec se ale osobně neviděli, povolen byl jen telefonát. Po necelých dvou týdnech lůžko opustila a byla odvezena zpět do vězení. 

"Doufáme, že sama hladovku ukončí," uvedl její právník a kamarád Pcheng Jung-che. "A také doufáme, že ji dostaneme ven tak rychle, jak jen to bude možné." Sám ale dodal, že to není příliš pravděpodobné. Čínský systém povoluje předčasné propuštění z vězení ze zdravotních důvodů, hladovku do toho ale nepočítá. 

"Může ve vězení zemřít," myslí si Wang Ťien-chung, která vede lidskoprávní organizaci Humanitarian China. Podobné případy se už v minulosti staly - například aktivistka Cchao Šun-li zemřela v roce 2014 na zápal plic, když jí byla odmítnuta zdravotní péče. Držitel Nobelovy ceny míru Liou Siao-po zase zemřel krátce po předčasném propuštění z vězení v roce 2017 na rakovinu jater. 

Video: Takto to vypadalo loni v lednu v čínském městě Wu-chan

Pandemie na začátku: Takto to vypadalo v druhé polovině ledna 2020 v čínském Wu-chanu | Video: Reuters, Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Magma ze sopky na Kanárských ostrovech může vytékat až tři měsíce, obávají se experti

Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři týdny nebo až tři měsíce, informoval dnes deník El País s odkazem na vulkanologický institut Kanárských ostrovů. Několik proudů masy žhavé lávy na cestě k pobřeží dosud zničilo dvě stovky domů a na 154 hektarů půdy, ohroženy jsou i banánovníkové plantáže. Přerušen je kvůli valící se lávě stále provoz na šesti silnicích, letecká doprava na ostrově funguje bez omezení.

Největší obavy nyní panují ze střetu žhavé lávy s mořskou vodou, po němž se do ovzduší uvolní obrovské množství páry a toxických plynů. Riziko velkých cunami podle expertů nehrozí. Pobřeží na jihozápadě ostrova bylo uzavřeno, láva by tam měla dorazit během několika dnů, její postup se totiž zpomalil. Nyní je okraj proudů lávy asi 2,5 kilometru od pobřeží. V některých částech dosahuje masa lávy výšky až 12 metrů.

Láva kromě zatím dvou stovek domů zničila i infrastrukturu ostrova, elektrické vedení, zemědělskou půdu, ale také například zavlažovací potrubí k banánovníkovým plantážím. Ohroženo je nyní asi 400 hektarů plantáží banánovníků, jehož pěstování patří k hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. V nejpostiženější oblasti kolem obcí El Paso a Los Llanos de Aridane se pěstuje asi 20 procent produkce banánů ostrova. O práci tak mohou podle deníku La Vanguardia přijít stovky lidí.

Erupce na La Palmě už zničila také řadu domů, které fungovaly jako ubytování pro turisty. Právě jihozápad ostrova je vyhledávanou destinací zejména německých a holandských turistů. Cestovní ruch se přitom právě sotva začal vzpamatovávat z omezení kvůli pandemii covidu-19. Španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová nicméně v pondělí uvedla, že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících, za což si vysloužila kritiku místních obyvatel.

Přírodní katastrofa si díky včasné evakuaci nevyžádala žádné oběti, ani zraněné. Z postižené oblasti bylo evakuováno na 6000 lidí. Škody způsobené erupcí odhadl premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres na více než 400 milionů eur (asi 10,2 miliardy Kč).

Vyvěrání magmatu ze sopky odhadují experti na několik týdnů až měsíců. Vychází přitom z dosud nejdelší erupce na ostrově z roku 1585, kdy to bylo 84 dnů, a nejkratší z roku 1971, kdy magma vyvěralo 25 dní. Návrat k normálu ale po této přírodní katastrofě podle televize RTVE potrvá další týdny či měsíce.

Deník El País dnes s odvoláním na vulkanologický ústav Kanárských ostrovů napsal, že do vzduchu se po erupci nyní na La Palmě uvolňuje denně odhadem od 6000 do 11.500 tun oxidu siřičitého.

před 58 minutami

Prodeje léků na předpis stouply meziročně o desetinu

Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly meziročně o desetinu na 75 miliard korun, volně prodejných léků a doplňků stravy o pět procent na 27 miliard korun. Vyplývá to z dat analytické společnosti IQVIA. Hodnoty prodejů léků na předpis jsou uvedeny v cenách výrobce bez DPH, hodnoty prodejů v kategorii volně prodejných léků a produktů pro zdravotní péči jsou naopak měřeny v koncových cenách včetně DPH.

Zdroj: ČTK
Další zprávy