Zmizeli a byli za lháře. Co se stalo s Číňany, kteří jako první promluvili o covidu?

Jana Václavíková Jana Václavíková
Aktualizováno 4. 12. 2021 18:51
Po zkušenostech s epidemií nemoci SARS, která propukla v listopadu 2002, mnoho čínských lékařů vědělo, co hrozí. Když před dvěma lety narazili na nový koronavirus, varovali před ním, přestože se čínské úřady zpočátku tvářily, že se nic neděje. První whistlebloweři byli obviněni ze lži nebo na koronavirus zemřeli. Přečtěte si, jaký je jejich osud dva roky od prvního zaznamenaného případu covidu-19.

Čang Jung-čen

Za informování o viru byl potrestán i Čang Jung-čen. Pracoval v laboratoři v Šanghaji, která virus na začátku ledna 2020 zkoumala a podařilo určit jeho sekvenci. Ta je důležitá například pro určení způsobu, jakým se virus šíří a jak proti němu bojovat. Díky tomu mohou lékaři v zahraničí určit, zda se nemoc dostala i k nim.

Informace o viru tehdy po Číně žádala Světová zdravotnická organizace (WHO) i další státy. Laboratoře ale z nařízení vlády nesměly nic zveřejnit. "Říkali jsme pravdu, ale nikdo nás neposlouchal. Bylo to tragické," cituje Čanga americký deník New York Times.

Výzkumník byl poté pozván do Wu-chanu, kde se sešel s místními lékaři. Ti mu popsali, že situace je daleko horší, než jak ji vláda prezentuje. Když mu po cestě z Wu-chanu volal jeho kolega, shodli se, že informaci i přes zákaz zveřejní. "Pro mnoho lidí v Číně je jednodušší říct to, co úřady chtějí slyšet," vysvětluje Čang, proč o sekvenci neinformoval někdo jiný. 

"Byl to nejdůležitější den v šíření nemoci covid-19," uvedl pro vědecký časopis Nature virolog Wang Lin-fa. Stejný časopis Čanga zařadil na seznam deseti lidí, kteří pomohli v roce 2020 formovat vědu. Do žebříčku nejvlivnějších lidí roku 2020 ho zařadil i americký časopis Time.

 

Právě se děje

Další zprávy