Zmizeli a byli za lháře. Co se stalo s Číňany, kteří jako první promluvili o covidu?

Jana Václavíková Jana Václavíková
Aktualizováno 4. 12. 2021 18:51
Po zkušenostech s epidemií nemoci SARS, která propukla v listopadu 2002, mnoho čínských lékařů vědělo, co hrozí. Když před dvěma lety narazili na nový koronavirus, varovali před ním, přestože se čínské úřady zpočátku tvářily, že se nic neděje. První whistlebloweři byli obviněni ze lži nebo na koronavirus zemřeli. Přečtěte si, jaký je jejich osud dva roky od prvního zaznamenaného případu covidu-19.

Čchen Mej a Cchaj Wej

Přátelé Čchen Mej a Cchaj Wej ani nemuseli být ve Wu-chanu, aby se stali jedněmi z hlavních whistleblowerů koronavirové pandemie. V roce 2018 založili projekt Terminus 2049, kam mohli lidé posílat články nebo příspěvky na sociálních sítích, u kterých hrozilo, že je cenzoři smažou. Lidé si je poté mohli bez dalšího omezení číst, píše lidskoprávní organizace Human Rights Watch. Poté co se začal ve Wu-chanu šířit koronavirus, přibývaly i příspěvky o nemoci. Na webu Terminus 2049 si tak lidé mohli přečíst i rozhovory s Aj Fen a Li Wen-liangem nebo se dozvědět víc o běžném životě obyvatel města.

V dubnu 2020 čínská policie zatkla oba zakladatele webové stránky a obvinila je z vyvolávání nepokojů. "Není moc jasné, co je legální a co nelegální. Proč by mělo být archivování článků nelegální?" ptal se stanice CNN jeden z přátel Čchen Meje, který si nepřál uvést své jméno. Jejich případ se dostal k soudu až letos v srpnu a oba muži dostali 15 měsíců vězení. Protože se započítala i doba, kterou již strávili ve vazbě, byli po dvou dnech propuštěni, píše web Frontline Defenders

 

Právě se děje

Další zprávy