Co hrozí, když si palestinské děti hrají na vojáky

Josri al-Džamal (Reuters)
24. 10. 2007 19:00
Na zbraně si zvykli, strach ze smrti znají od malička
Palestinský chlapec se svou novou hračkou.
Palestinský chlapec se svou novou hračkou. | Foto: Reuters

Uprchlický tábor Arúb - Pohublý palestinský chlapec natahuje kohoutek své automatické pušky a přikládá ji k hlavě jiného dítěte. Usmívá se.

"Dnes si hrajeme na izraelské vojáky a palestinské bojovníky," říká 12-tiletý Hasan Mahdí. S americkým automatem M-16 zachází obratně, i když je stejně velký jako on.

Zbraň je z umělé hmoty, ale vypadá přesvědčivě. Podobá se stovkám jiných, jež jsou v místním uprchlickém táboře u města Hebronu k vidění. Po špinavých ulicích plných odpadků se buď potulují ozbrojení Palestinci, nebo zde hlídkují izraelská obrněná auta.

ČTĚTE VÍCE: Arabové získají bombu brzy, říká palestinský lídr Kaddúmí

Každý rok během muslimského svátku Eíd al-Fitr, kterým končí postní měsíc Ramadán, tu kupují rodiče svým synům hračky: často právě repliky zbraní. Dětskému řádění pak pravidelně dominují hry na izraelské vojáky a palestinské bojovníky.

Vypadá to, že snad každý chlapec alespoň jednu takovou repliku vlastní. A hraje si podle toho, co vidí kolem sebe.

Není obtížné zjistit, jakými vzory se řídí: demonstrace stovek ozbrojených mužů, jakou zažil v uplynulých dnech za křiku "odplata" Nábulus, jsou na Západním břehu Jordánu běžné. Začínají vždy poté, co izraelští vojáci provedou v okolí zátah a někoho zraní, či zabijí.

Zbraně jsou pro místní děti samozřejmostí, varují palestinské organizace na ochranu jejich práv.
Zbraně jsou pro místní děti samozřejmostí, varují palestinské organizace na ochranu jejich práv. | Foto: Reuters

"Pro děti jsou zbraně běžná věc, vidí je kolem sebe každý den. Stejně jako kufříky, které nosí lidé do práce," říká Cairo Arafát, jenž má uvnitř Palestinské samosprávy na starosti dětská práva.

"Děti jen napodobují své příbuzné," dodává.

Podle palestinské skupiny na ochranu dětských práv vyrůstají místní děti na okupovaných územích se strachem ze smrti. Většina členů této nejmladší generace, tvořící nadpoloviční většinu palestinské populace v Gaze a na Západním břehu Jordánu, zažívá podobný pocit od útlého dětství.

Ještě více znepokojivé jsou ale případy, kdy izraelské jednotky zamění děti s replikou pušky za ozbrojence a zastřelí je.

V Hebronu se podobný případ stal naposledy v červenci. Mrtvému bylo patnáct let a jmenoval se Ahmad al-Skafi.

Jeho rodiče říkají, že vojáci do jeho těla nastříleli 30 kulek, hodili po něm granát a pak ještě poslali psy. Na následných televizních záběrech bylo vidět zohavené chlapcovo tělo s vyhřezlými vnitřnostmi.

Násilí a zase násilí, to je realita života na Západním břehu Jordánu.
Násilí a zase násilí, to je realita života na Západním břehu Jordánu. | Foto: Reuters

Izraelská armáda, jež stráží na Západním břehu Jordánu stovky kontrolních stanovišť, oznámila, že vojáci brání izraelské občany před potenciálními sebevražednými atentátníky a ozbrojenci. Proto prý nemůže podstupovat rizika. Později prohlásila, že izraelské jednotky s spletly al-Skafiho hračku s opravdovou zbraní.

"Řekli, že držel hračku. To mi nepřipadá jako dostatečná omluva," soudí Ahmadův otec Abú Abed al-Skafi.

Mnozí Palestinci doufají, že plánovaná listopadová mírová konference ve Spojených státech přiměje jejich prezidenta Mahmúda Abbáse a izraelského premiéra Ehuda Olmerta, aby dosáhli dohody o vyhlášení palestinského státu, a ukončili tak 40 let trvající okupaci a násilí.

ČTĚTE VÍCE: Na muslimy bych si nevsadil, říká palestinský novinář

Al-Skafiho matka mezitím říká, že zkouší zakázat dětem hry s replikami zbraní. Má strach, aby nedopadli stejně jako její syn. Většinou je však neúspěšná.

"Celý život vidí zbraně, tanky a mrtvá těla," říká, "to je jejich realita".

 

Právě se děje

Další zprávy