Na muslimy bych si nevsadil, říká palestinský novinář

Redakce Zah
4. 6. 2007 12:01
Aktivista Bassem Eid nešetří kritikou do vlastních řad
Bassem Eid, palestinský novinář a aktivista
Bassem Eid, palestinský novinář a aktivista | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Je celosvětově známým palestinským novinářem a aktivistou. V roce 1996 pomáhal zakládat Palestinskou skupinu pro monitorování lidských práv (PHRMG). V současné době ji řídí. PHRMG proslula nejen jako hlasitý kritik izraelské okupace a zároveň poměrů uvnitř Palestinské samosprávy.

Bassem Eid působil několik let také v izraelské organizaci na ochranu lidských práv B´Tselem. Za svou práci získal řadu mezinárodních cen.

Do Prahy přijel na konferenci "Demokracie a bezpečnost. Základní hodnoty a odpovědná politika", která začíná zítra v Černínském paláci.

Bassem Eid je od jedenácti hodin hostem on-line rozhovoru deníku Aktuálně.cz.

Zajímá vás, proč Palestinci mezi sebou bojují? Jak vnímají obyvatelé Gazy a Západního břehu Jordánu vládu Hamásu? Jak vypadá život pod izraelskou okupací? Dodržuje nový kabinet lidská práva, nebo se od dob vlády Jásira Arafata neliší? Co bude s Palestinci dál? I na to Bassem Eid odpovídá živě.

Celý rozhovor čtěte ZDE:

Odpovězeno: 04. 06. | 10:58Autor: ahmed

Otázka: Dobrý den, jak je na tom Hamás s lidskými právy? Je to zbožné hnutí, které podporuje svobodu jednotlivce, nebo teroristé, jak si v Evropě všichni myslíme...?

Bassem Eid: Dobrý den, jsem velmi rád, že jsem měl možnost přijet do Prahy. Jsem také velmi potěšen, že se můžu prostřednictvím Aktuálně.cz setkat s českými čtenáři.

K Vaší otázce: Nemyslím, že Hamás je mírumilovným náboženským hnutím. Hamás se chová jako Taliban a Íránci. Nerespektuje svobodu, nebo lidská práva. Včera jsem dokonce slyšel, ře Hamás vyhrožuje pracovnici palestinské televize, která nenosí šátek. Jsem přesvědčen, že Hamás chce přeměnit palestinskou společnost a vrátit jí několik století nazpět.

Odpovězeno: 04. 06. | 11:02Autor: Péťa

Otázka: Nejsou náhodou palestinci proti sobě, když se řežou v Gaze? Já nevím, jak vy, ale mě připadá, že už jim nikdo nevěří. Co myslíte?

Bassem Eid: Souhlasím s Vámi, že my Palestinci žijeme ve velmi špatné situaci. Vypadá to, že různá palestinská hnutí bojují víc o vlastní moc, než aby se snažili zbavit izraelské okupace. Žijeme v obrovském kolotoči vnitřního násilí. To se děje, protože nám chybí vedení. Vzdor proti okupaci už není veřejnou záležitostí. Celá intifáda je založená na stovkách ozbrojenců, kteří raději bojují proti sobě, než proti okupaci.

Odpovězeno: 04. 06. | 11:05Autor: Vlastimil Drda, Plzeň

Otázka: Dobrý den pane Eide. Zajímala by mě jedna věc: jak to vypadalo s dodržováním lidských práv za vlády Jásira Arafata? Trošku mě štve, že se všechny nepravosti svalují jen na Izraelce. Nebo si myslíte, že Palestinská samospráva je svatá? Jinak držím palce!

Bassem Eid: Jako Palestinci jsem určitě zodpovědní za současnou situaci. To je přesně moje práce na okupovaných územích: je potřeba u Palestinců zvýšit vědomí o tom, že vina nemůže být svalována pouze na Izraelce. Jásir Arafat byl zkorumpovaný. A když jsem chtěl zasáhnout, byl jsem v lednu 2006 uvězněn. 25 hodin jsem seděl za mřížemi. Jsem tudíž velmi kritický vůči Palestinské samosprávě a palestinské společnosti.

Odpovězeno: 04. 06. | 11:07Autor: Libor Stádník

Otázka: Dobrý den,

zajímalo by mě, jestli je podle Vás reálné rozdělení Jeruzaléma mezi dva státy, Izrael a Palestinu.

děkuji

Bassem Eid: Samozřejmě! To je největší palestinský národní požadavek: západní Jeruzalém bude hlavním městem Izraele a východní Jeruzalém by měl být hlavním městem Palestinského státu.

Odpovězeno: 04. 06. | 11:09Autor: Vlaďka H.

Otázka: Kdy podle vás začne trvalý mír na Blízkém východě?

Bassem Eid: Bohužel mír z regionu odchází. V uplynulých sedmi letech krveprolití mezi Palestinci a Izraelci jsem neviděl ani jeden náznak toho, že na konci tunelu bylo světlo.

Odpovězeno: 04. 06. | 11:12Autor: ugurundun

Otázka: pane eid,proč jsou palestinci stále tak chudí, když jim svět a hlavně evropa poslala už tolik pomoci ?

Bassem Eid: Za prvé: Palestinci jsou stále okupováni Izralem. Nemáme naše vlastní ekonomické zdroje, abychom mohli rozjet vlastní byznyz. Palestinci na založení svých vlastních společností potřebují stále povolení. Během uplynulých 40 let okupace Izrael odmítal tyto druhy povolení a to je proč naše ekonomika byla závislá na Izraeli. Takže například, když Izrael zavede silníční uzavírku, nebo zákaz vycházení, lidé nemohou jít do práce. A to ničí palestinské hospodářství. To je proč Evropa, dodává Palestincům tolik humanitární pomoci.

Odpovězeno: 04. 06. | 11:15Autor: rascal

Otázka: V pásmu Gazy se už téměř tři měsíce pohřešuje zpravodaj BBC Alan Johnston. Opravdu by nešel najít způsob, jak ho osvobodit, když i nejvyšší palestinští představitelé vyzývají k jeho propuštění?

Bassem Eid: Bohužel palestinské vedení nedělá dost k tomu, aby byl Alan Johnston propuštěn. Mezitím britská vláda netlačí dost palestinskou samosprávu, aby jeho propuštění zajistila. Před měsícem Mahmúd Abbás (palestinský prezident) rozhodl zasáhnout vojensky proti únoscům. Britové se do toho vložili a přesvědčili ho, aby od svého rozhodnutí upustil. Jakákoliv vojenská akce by totiž mohla způsobit Johnstonovu smrt. Bohužel jiná cesta, jak ho osvobodit podle mě neexistuje.

Odpovězeno: 04. 06. | 11:20Autor: Pepek Č.

Otázka: Monitorujete dodržování lidských práv. Povězte, jaké nejčastější porušování ze strany izraelců se děje.. Díky. Zdar palestinskému státu

Bassem Eid: Okupovaná území jsou plná porušování lidských práv - a to oběma - Palestinskou samosprávou i Izraelci. Z izralské strany je nejhorší taktika "bourání domů" a politické atentáty. Kontrolní stanoviště, která zabraňují svobodě pohybu. Zeď, kterou Izrael postavil, nerozděluje jen Palestince od Izraelců, ale také Palestince od Palestinců.

V rámci Palestinské samosprávy neexistuje žádný nezávislý soudní systém - to je také velký problém. To činí z okupovaných území chaos. Děkuji za přání Palestinského státu! :-)

Odpovězeno: 04. 06. | 11:23Autor: Sebastian Havelka, Ostrava-Poruba

Otázka: Zdravim, musim rict, ze jsem dlouho palestincum fandil, ale ted je to tezky po tech sebevrazednejch atentatech a vrazdach civilistu. ztratili jste temi vybuchy v evrope dost podpory, uvedomujete si to ? vybuchy v kavarnach a autobusech niceho nedoahnete, spis naopak. nebo mate jiny nazor ?

Bassem Eid: Absolutně s Vámi souhlasím! Jsem přesvědčen, že sebevražedné atentáty skoro zničili reputaci Palestinců uvnitř mezinárodní komunity. Je potřeba si uvědomit, že sebevražednými atentáty jsme nikdy nic nedosáhli. Jsem člověk, který se dívá na sebevražedné atentáty jako na teroristický čin, protože to způsobuje smrt nevinných civilistů.

Odpovězeno: 04. 06. | 11:26Autor: Pavel Votočka, Příbram

Otázka: Dobrý den, myslíte, že bylo dobře, že Hamás vyhrál volby? Nezhoršila se náhodou situace pro Palestince jejich vítězstvím? A koho jste volil vy? Díky

Bassem Eid: Myslím, že věci se po vítězství Hamásu zhoršily. Samozřejmě že jde o chybu palestinské společnosti, ale během voleb Palestinci začali být unaveni hnutím Fatáh. Hlavně kvůli jejich korupci a porušování lidských práv. Pro Palestince tehdy nebyla žádná jiná možnost na výběr. I tak doufám, že během posledního jeden a půl roku jsme se o Hamásu dost naučili a v budoucích volbách Hamás prohraje. Já jsem volil Fatáh, i když jsem vůči němu velmi kritický!

Odpovězeno: 04. 06. | 11:29Autor: Abigail

Otázka: Dobrý den v Praze,
myslíte si, že v čele Palestiny i Izraele stojí lidé, kteří jsou schopni domluvit nějaký kompromis? Respektive smír? Děkuji za odpověď a nechť se Vám v Praze líbí.

Bassem Eid: Děkuji za přání. Ne, nemyslím, že na izraelské, nebo palestinské straně jsou vůdci, kteří jsou schopni dosáhnout kompromisu. Zasekli jsme se. Podle mě to krvavé násilí, které se teď mezi oběma stranami odehrává, bude pokračovat až do té chvíle, kdy se objeví mladí a změnám otevření vůdci v obou společnostech. Poté možná zahlédneme opravdové světélko míru na konci tunelu.

Odpovězeno: 04. 06. | 11:32Autor: Anežka

Otázka: Dobrý den, moc Vám fandím! Můj dotaz zní: v čem vidíte naději? Co se musí stát, aby Izraelci a Palestinci žili spolu v míru?

Bassem Eid: Rád bych viděl pokles počtu extrémistů a fundamentalistů na obou stranách. Rád bych viděl méně a méně podněcování k nenávisti mezi oběma společnostmi. Rád bych viděl nějaký druh odpuštění mezi oběma společnosti. Chci vidět důvěru a poté uvěřím, že existuje naděje na mír.

Odpovězeno: 04. 06. | 11:38Autor: Engelbert

Otázka: Dobry den, nedavno jsem nekde cetl, ze se sveho casu sekularizovana palestinska spolecnost v poslednich několika mesicich neuveritelne zislamizovala a ze v ni zacinaji pusobit organizace, jejichz filozofie se blizi myslenkam Al-Kaidy. Hrozi podle vas, ze se z Palestiny stane druhy Irak?

Bassem Eid: Ne. Jsme přesvědčený, že se stále můžeme považovat za sekularizovanou společnost ve srovnání třeba s Egyptem, nebo Jordánskem. Zvolení Hamásu neznamená, že všichni podporujeme ideologii tohoto hnutí. A to se týká i jejich politických postojů. Extrémismus vzrůstá bohužel všude po světě. Většina lidí se raději kloní doprava, než doleva. Děje se to také možná kvůli nové metodologii globalizace. Podívejte se, co se děje třeba v Německu během zasedání G8. Mně připadá, že sekularizováná společnost skoro neuspěla. Bohužel vývoj vypadá tak, že by měla být nahrazena nahrazena pravičáky, fundamentalisty a extrémisty. Já s tím absolutně nesouhlasím, ale bohužel to tak vypadá. Intelektuálové by se měli probudit a víc se na tento hrozící vývoj zaměřit.

Odpovězeno: 04. 06. | 11:42Autor: Jossi

Otázka: Dobrý den, v úvodu se píše, že jste pracoval i pro B´Tselem. Jaké to bylo? Druhá otázka: Nemyslíte, že svět s kritikou Izraele poněkud přehání? Nikdo třeba teď neříká Libanonské armádě, že utlačuje palestince. Prostě se brání proti radikálům. Děkuji

Bassem Eid: K první otázce: byla to užásná zkušenost, pracoval jsem tam sedm a půl let. Hodně jsem se za tu dobu naučil. K druhé otázce: Celý svět je dnes tak zaujatý. Každá země na blízkém východě jedná podle svých zájmů. Státy se dnes stávají pro-izraelské nebo pro-palestinské. Na blízkém východě neexistuje neutrální politika, nebo přístup k izraelsko-palestinskému konfliktu. Souhlasím s tím, že Libanon má plné právo na ochranu své vnitřní bezpečnosti. Libanonci by se na druhou stranu měli víc starat o své občany, civilisty. Právě oni jsou těmi, které konflikt může nejvíc postihnout.

Odpovězeno: 04. 06. | 11:47Autor: Karel

Otázka: Chtěl jsem se zeptat. Antisemitismus je v Evropě na vzestupu. Jak je to na palestinských územích? Také tam jsou popírači holokaustu a podobně?

Bassem Eid: Nemyslím, že my Palestinci bychom měli zasahovat do podobných témat. Ne každý připouští holokaust, ne každý ho odmítá. Já myslím, že pokud se chceme posunout vpřed, jít naproti lepšímu životu, měli bychom zapomenout na minulost. Někdy to vypadá, že dějiny na nás mají stejný vliv jako náboženství. Pokud nebudeme schopni obojí zapomenout, nevznikne čistě demokratický svět. Pojďme postavit novou historii, založenou na demokracii a lidských právech.

Odpovězeno: 04. 06. | 11:50Autor: Jan Korda

Otázka: KDe berete sílu stále bojovat s nedodržováním lidských práv. Není to občas frustrující? Obzvlášť na blízkém východě?

Bassem Eid: Dodržování lidských práv je pro mě principem. Bráním práva svého národa. Ať už je to pod izraelskou okupací, nebo naší vlastní palestinskou vládou. Jsem člověk, který věří, že neexistuje mír bez respektu vůči ostatním. Pravděpodobně jsem teď nejvíc frustrovaný člověk, protože bojuji posledních 18 let za lidská práva a můžu říct, že jsem ničeho nedosáhl. Ano, je to frustrující.

Odpovězeno: 04. 06. | 11:54Autor: Martina Faltýnová

Otázka: Dobrý den, jak se podle vás může podílet mezinárodní společenství na zlepšení vztahů mezi Palestinci a Izraelci? Děkuji.

Bassem Eid: Myslím, že mezinárodní komunita by měla brát věci víc vážně. Nemělo by se o blízkovýchodním konfliktu přemýšlet tak, jako že jde jen o poskytování pomoci. Od roku 1967 vznily rezoluce OSN, které přijala Rada bezpečnosti OSN. Proč mezinárodní komunita nepožaduje implementaci těchto rezolucí? Všechny hovoří o dvou státech pro dva národy. Mezinárodní společenství ví, co by mělo dělat, ale bohužel následuje politiku Spojených států víc, než cokoliv jiného.

Odpovězeno: 04. 06. | 11:57Autor: Tomáš Dupal

Otázka: zajímalo by mě, jestli je na obzoru nová politická síla,která by dokázala konkurovat Fatahu a Hamasu. A jestli ano,které politické smýšlení zastupuje?

Bassem Eid: Je velmi obtížné na blízkém východě založit nové politické hnutí. Podívejte se na Izraelce jako na příklad. V minulých volbách skončila strana Šinuj v čele s Tomem Lapidem. Podívejte se na Kadimu: v minulých volbách vyhrála 29 křesel a teď, podle aktuálních průzkumů by získala jen 4 křesla, nebo i nic. Izraelci jsou zaseknutí mezi Stranou práce a pravicovým Likudem. A stejně tak jsou Palestinci zaseknutí mezi Hamásem a Fatáhem.

Odpovězeno: 04. 06. | 12:03Autor: Petr

Otázka: Vidíte možnost/i, že by se obyčejní Paslestinci začali bavit o dialogu, že by se oprostili od své nenávisti k Izraeli. Není to ve výchově, vzdělání? Vidíte vůbec možnost aby muslimové (ti věřící, že Islám je mírumilovný) začali aktivně, masívně vystupovat a bojovat proti islámským teroristům?

Bassem Eid: Věřím, že vzdělání je velmi důležité. Nejsem člověk, který by se spoléhal na muslimy, protože muslimové se dnes chovají absolutně proti Islámu. Muslimové se stávají nebezpečnými. Rozhodují se na základě špatných analýz islámu. Svět nemá problém s islámem, ale s muslimy. Podívejte se, co se děje mezi šííty a sunnity v Iráku a Libanonu. Je špatné, že jsou muslimové rozděleni na tolerantní, radikály, extrémisty, teroristy. Co to je?? A proto bych si na muslimy nevsadil.

Chci všem čtenářům Aktuálně.cz moc poděkovat za kladené otázky a omlouvám se, že jsem nestihnul odpovědět na všechny. Přeji vám hezký den.

 

Právě se děje

Další zprávy