Británie se blíží k brexitu, nejistota ale pokračuje. Přečtěte si, co bude dál

Helena Truchlá Helena Truchlá
9. 1. 2020 12:31
Doba, kdy se každé hlasování o brexitu v britském parlamentu měnilo v malé drama, skončila. Po prosincových volbách si konzervativní premiér Boris Johnson zajistil v Dolní sněmovně pohodlnou většinu a zákony potřebné k dokončení britského odchodu z EU projdou bez problémů. Co se ale přesně stane 31. ledna, kdy má k brexitu dojít?
Neviditelná hranice mezi Irskem a Severním Irskem.
Neviditelná hranice mezi Irskem a Severním Irskem. | Foto: Kateřina Vítková

Bude tím brexit vyřešený?

Ne. Brexitová dohoda totiž nijak neurčuje vztahy mezi Spojeným královstvím a zbytkem Evropy dlouhodobě. To musí teprve vyřešit Johnsonova vláda, zejména ministr pro brexit Stephen Barclay.

Británie už projevila zájem uzavřít smlouvu o volném obchodu. Zároveň odmítá zůstat se zbylými 27 státy v celní unii. EU naopak stojí o co nejužší vztahy, a to při zachování rovných podmínek.

Pro ostrovní stát z toho může plynout povinnost dodržovat evropská pravidla týkající se ochrany životního prostředí nebo zaměstnanců. EU chce Británii zabránit, aby zároveň s lepším přístupem k vzájemnému obchodu získala neférové výhody. S takovými podmínkami kdysi souhlasila Johnsonova předchůdkyně v premiérském úřadu Theresa Mayová, konzervativci pod Johnsonovým vedením jsou ale zatím proti.

Zavádět se budou také opatření upravující práva občanů států EU žijících v Británii (a naopak) anebo pravidla, na kterých se obě strany domluvily v souvislosti s hranicí mezi Severním Irskem, které je součástí Spojeného království, a samostatnou Irskou republikou.

 

Právě se děje

Další zprávy