Jaká budou nová imigrační pravidla v Británii? Musíte mít maturitu a umět anglicky

Helena Truchlá Helena Truchlá
21. 2. 2020 16:05
Boris Johnson začíná uskutečňovat první předvolební sliby, které ho loni v prosinci vynesly do úřadu britského premiéra a umožnily mu vyvést zemi z Evropské unie. Jeho vláda tento týden navrhla nový systém, který by měl výrazně omezit příchod ekonomických migrantů do Británie. Výrazně zhorší situaci i pro Čechy, zejména ty bez kvalifikace a znalosti angličtiny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jak se budou zájemci o pobyt bodovat?

Největší novinkou v celém systému je zavedení bodovacího systému, navrženého vládní Poradní komisí pro migraci. "Skóre" bude při rozhodování úředníků určující. Zájemci o pracovní povolení budou muset nasbírat aspoň 70 bodů, z toho 50 dostanou za tři nutné podmínky:

Nabídka práce od schváleného zaměstnavatele

20 bodů

Vhodná (kvalifikovaná) pracovní nabídka

20 bodů

Znalost angličtiny na požadované úrovni

10 bodů

Zároveň musí jejich roční mzda v nabízeném místě dosáhnout alespoň 25 600 liber (v přepočtu asi 64 tisíc korun měsíčně). Mzdové minimum v britských imigračních pravidlech bylo už nyní (pro občany států mimo EU), a to 30 tisíc liber. Vláda toto minimum nastavuje, aby cizinci, kteří do země přijdou, platili dost vysoké daně a zvyšovali produktivitu na trhu práce.

Průměrná mzda v Británii loni dosáhla 37 tisíc liber ročně, mediánová zhruba 30 tisíc.

Když je nabízená mzda nižší, mohou zájemci nedostatek bodů "dorovnat" zvláštní kvalifikací: pokud se hlásí do odvětví s nedostatkem pracovní síly nebo pokud mají doktorát v relevantním oboru. Za doktorát v jednom z takzvaných STEM oborů (přírodní vědy, technologie, inženýrství nebo matematika) je dvojnásobek.

Mzda 20 480 - 23 039 liber

0 bodů

Mzda 23 040 - 25 599 liber

10 bodů

Mzda 25 600 liber a víc

20 bodů

Místo v nedostatkové profesi

20 bodů

Doktorát

10 bodů (20 bodů ve STEM oboru)

Co přesně jsou nedostatkové profese, vláda teprve upřesní. Výjimku ze systému budou mít obzvlášť specializovaní pracovníci, kterým bude místo nabídky práce stačit obecné posvěcení od "relevantní instituce", a sezonní pracovníci, například sběrači ovoce. Naopak bodování neuniknou ani studenti, kteří budou muset prokázat, že byli přijati, umí dost dobře anglicky a mají si pobyt v Británii z čeho zaplatit. 

 

Právě se děje

před 28 minutami

Furch se vrací do KHL, bude chytat za Dinamo Minsk

Český hokejový brankář Dominik Furch se po sezoně strávené ve švédském Örebru vrací do Kontinentální ligy, kde uzavřel roční smlouvu s Dinamem Minsk. Dohodu, o které minulý týden informovala ruská média, potvrdil běloruský účastník KHL na svém webu.

Třicetiletý Furch působil v KHL už v letech 2015 až 2019, nejdříve chytal tři sezony za Omsk a potom rok za Čerepovec. Účastník dvou mistrovství světa a olympijských her v Pchjongčchangu odešel do Ruska z mateřské Slavie.

V uplynulé sezoně Furch odchytal ve švédské lize za Örebro 46 zápasů s průměrem 2,26 obdržené branky, úspěšností zákroků 91,77 procenta a čtyřikrát udržel čisté konto.

V KHL odchytal Furch včetně play off 234 utkání s průměrem 2,12 obdrženého gólu na utkání, s úspěšností 92,4 procenta a dvacetkrát si připsal nulu. V extralize absolvoval 237 utkání a v reprezentaci má na kontě 29 duelů

před 50 minutami

ÚOHS zakázal uzavřít smlouvu na metro D, prověří vypsání tendru

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal pražskému dopravnímu podniku předběžným opatřením uzavřít smlouvu s vítězem veřejné zakázky na vybudování prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu. Zákaz platí, než úřad posoudí, zda byla veřejná zakázka vypsána v souladu se zákonem. Na předběžné opatření upozornil server Seznam Zprávy, vydání následně potvrdila mluvčí úřadu Milena Marešová.

"Úřad vydal předběžné opatření včera (ve čtvrtek), dnes bylo doručeno účastníkům řízení. Správní řízení jsme zahájili na návrh společnosti Eurovia, která podala návrh na přezkoumání postupu zadavatele. Předběžné opatření zakazuje uzavřít smlouvu s vybraným dodavatelem do doby, než správní řízení skončí. V opačném případě by nebylo možné uložit nápravné opatření v případě, že úřad zjistí pochybení," uvedla Marešová.

Zakázku na výstavbu prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu vyhlásil pražský dopravní podnik a její hodnota přesahuje deset miliard korun.

před 51 minutami

Hokejový obránce Šulák posílil Kärpät Oulu

Český hokejový obránce Libor Šulák se stěhuje z celku KooKoo Kouvola do Kärpätu Oulu. Šestadvacetiletý odchovanec Pelhřimova uzavřel s nejlepším týmem uplynulého ročníku finské nejvyšší soutěže, nedohraného kvůli pandemii koronaviru, roční smlouvu.

Šulák by měl pomoci nahradit v Oulu mezeru po odchodu krajana Jakuba Krejčíka, který byl s 30 body z 44 utkání nejproduktivnějším obráncem Kärpätu. Přestoupil do Jokeritu Helsinky do Kontinentální ligy.

Ve Finsku Šulák obleče dres třetího klubu. V ročníku 2017/18 byl zapůjčen z Detroitu do Pelicans Lahti a v druhé polovině loňského roku zamířil po konci angažmá v Čerepovci v KHL do Kouvoly. V jejím dresu si připsal v 31 duelech 16 bodů za sedm branek a devět asistencí.

před 1 hodinou

Sparta prodloužila smlouvu s brankářem Hečou do roku 2023

Fotbalová Sparta si pojistila služby brankářské jedničky Milana Heči. Devětadvacetiletý gólman prodloužil s Pražany smlouvu až do roku 2023, původní kontrakt mu měl vypršet příští léto. Letenští o tom informovali na svém webu.

"Přišel jsem s tím, abych něco odchytal a pomohl nějak týmu. To se mi zatím daří. Vyvíjí se to z mého osobního pohledu tak, jak jsem si představoval," uvedl Heča.

Do Sparty přestoupil předloni v létě ze Slovácka. V první sezoně na Letné plnil roli náhradníka za Florinem Nitou, v tomto ročníku se stal týmovou jedničkou. Ve středu se Spartou vyhrál domácí pohár MOL Cup po finálovém vítězství 2:1 v Liberci. V lize má na kontě 162 zápasů.

Další zprávy