Jaká budou nová imigrační pravidla v Británii? Musíte mít maturitu a umět anglicky

Helena Truchlá Helena Truchlá
21. 2. 2020 16:05
Boris Johnson začíná uskutečňovat první předvolební sliby, které ho loni v prosinci vynesly do úřadu britského premiéra a umožnily mu vyvést zemi z Evropské unie. Jeho vláda navrhla nový systém, který by měl výrazně omezit příchod ekonomických migrantů do Británie. Výrazně zhorší situaci i pro Čechy, zejména ty bez kvalifikace a znalosti angličtiny.
Skotská premiérka Nicola Sturgeonová.
Skotská premiérka Nicola Sturgeonová. | Foto: Reuters

Nepřátelské ostrovní království

Opozice návrh kritizuje. "Zdá se, že vláda nepromyslela, jaké to bude mít dopady na ekonomiku jako celek a jakou zprávu to vyšle migrantům, kteří tu už žijí a pracují," nechala se slyšet Diane Abbottová, která za Labouristickou stranu působí jako stínová ministryně vnitra. 

Podle labouristů bude "nepřátelské prostředí" v Británii odrazovat cizince od přistěhování. Rovněž opoziční liberální demokraté návrh popsali jako "xenofobní". Podle skotské premiérky Nicoly Sturgeonové bude "devastující" pro ekonomiku této severní části Spojeného království. Skotsko se v tuto chvíli snaží v Londýně prosadit uspořádání dalšího referenda, kterým by se od zbytku země odtrhlo. Pak by se Skotsko opět ucházelo o členství v Evropské unii. 

Analytici upozorňují, že do potíží se může dostat systém sociální péče, ve kterém už nyní schází skoro desetina zaměstnanců. Většinou jsou špatně placeni, v Anglii tvoří šestinu z nich právě cizinci. Potíže by mohlo mít i stavebnictví

Vláda naopak vzkazuje, že v zemi je asi osm milionů lidí, kteří nepracují. Ze statistik ale vyplývá, že se většinou jedná o studenty, nemocné lidi nebo ty, kdo o někoho pečují, a proto nepracují. Jen asi 1,9 milionu z nich by si rádo zaměstnání našlo.

 

Právě se děje

Další zprávy