Washington/Praha - Už nevědí, čím by po nás házeli, komentoval mluvčí štábu Baracka Obamy předvolební aféru, pro niž se ve Spojených státech rychle vžilo pojmenování Naftagate.
Další skandál jako Watergate? Spíš ne. S názvem navíc přišel uprostřed stresujícího boje o tolik potřebné vítězství v dalším kole primárek sám tým Obamovy hlavní rivalky z Demokratické strany, bývalé první dámy Hillary Clintonové.
Už přes týden její tábor hlavnímu konkurentovi hlasitě vytýká, že neříká pravdu o Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA). V jednom ze svých proslovů totiž vyzval k jejímu přehodnocení. A pak měl ujišťovat kanadskou vládu, že šlo jen o vyhrocenou volební rétoriku.
Ožehavé téma na Středozápadě
Současné newyorské senátorce však nahrává zjištění agentury AP, která v pondělí zveřejnila jeden z vnitřních záznamů kanadské vlády. Podle něj se opravdu Obamův poradce Austin Goolsbee setkal s vedením kanadského konzulátu v Chicagu a NAFTA byla jedním z diskutovaných témat.
"Goolsbee otevřeně potvrdil protekcionistické nálady, které se během primárek objevily zejména na Středozápadě," citovala z dokumentu AP. Lidé kolem Obamy označili zápis ze schůzky za nepřesný.
13 let stará obchodní dohoda je pro Američany ožehavým tématem. To, co vnímal bývalý prezident Bill Clinton jako jeden ze svých největších úspěchů, začíná řadu lidí pomalu ale jistě štvát.
Jen v Ohiu - společně s Texasem nejdůležitějším státu, který už za pár hodin zažije volební superúterý číslo 2 - přišla spousta lidí o zdroj obživy v důsledku obrovského odlivu pracovních míst za hranice.
"Mrká na kanadskou vládu, zatímco Američanům slibuje práci," přisypala Obamovi sůl do rány Clintonová.
Clintonová: teprve se zahřívám
Jako by tím nabrala druhý dech. "Teprve se zahřívám," odmítla před dnešním kolem primárek úvahy o možné kapitulaci s tím, že už hledí vstříc dalšímu důležitému hlasování v Pennsylvánii. To je naplánováno na 22. dubna.
Ačkoliv její sebedůvěra nekoresponduje s dosavadními výsledky, stále ještě může dojít v souboji o nominaci Demokratické strany na šéfa Bílého domu teoreticky ke zvratu.
V Texasu podle průzkumů Obama mírně vede, v Ohiu se na Clintonovou dotahuje. Dále se volí ve Vermontu a Rhode Islandu.
Illinoiský senátor si s počtem 1194 delegátů, kteří mu přislíbili podporu, drží nad Clintonovou náskok. Ta se může pochlubit 1037 partajními sympatizanty s hlasovacím právem na nominačním sjezdu.
U republikánů je za jasného favorita a téměř jistého kandidáta považován senátor John McCain.