Zjednoduším Američanům cestování na Kubu, slíbila Clintonová

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 7. 2015 22:26
Bývalá ministryně zahraničí se tím vymezila vůči potenciálně silným soupeřům z republikánského tábora, kteří zrušení blokády bez demokratických změn na ostrově odmítají.
Hillary Clintonová
Hillary Clintonová | Foto: Reuters

Miami - Americký Kongres by měl zrušit hospodářské embargo vůči Kubě, které Washington uvalil na komunistický ostrov před více než půl stoletím. Zákonodárce k tomu vyzvala demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová, která prý v případě volebního úspěchu co nejvíce zjednoduší Američanům cestování na Kubu.

Bývalá ministryně zahraničí se tím vymezila vůči potenciálně silným soupeřům z republikánského tábora, kteří zrušení blokády bez demokratických změn na ostrově odmítají.

"Dospěli jsme k rozhodujícímu okamžiku, Kubánci čekali dost dlouho, až přijde pokrok," řekla podle agentury Reuters během floridské zastávky své kampaně žena, která jasně vévodí voličským průzkumům před demokratickými primárkami. "I mnoho republikánů v Kongresu začíná uznávat, že je nutné, aby se věci pohnuly kupředu.

Jejich lídři by se k nim měli přidat, nebo se klidit z cesty," prohlásila bývalá první dáma v narážce na duo předních republikánských kandidátů, jejichž domovským státem je právě Florida se silnou menšinou kubánských emigrantů.

Žádné ústupky

Někdejší floridský guvernér Jeb Bush a současný hispánský senátor za tentýž stát Marco Rubio se staví rázně proti jakýmkoli ústupkům vůči režimu bratří Castrů do chvíle, než se na Kubě uskuteční podstatné změny vedoucí k demokracii a dodržování lidských práv.

Clintonová se jasně postavila za snahy současného prezidenta Baracka Obamy, který již docílil vyškrtnutí Kuby ze seznamu zemí podporujících terorismus a dohody o znovuotevření americké ambasády na ostrově. O případném zrušení embarga, které Obama rovněž požaduje, ale musí rozhodnout Kongres, v němž republikáni disponují přesvědčivou většinou hlasů.

Clintonová se na Floridě s Bushem setkala poprvé od začátku kampaně na jednom pódiu, když oba vystoupili na konferenci nevládní organizace bojující za zlepšení života černochů v USA.

Rovněž v otázce přístupu k afroamerické menšině se oba politici dostali do křížku. Bush, který netypicky shání hlasy i mezi voliči, které by ještě nedávno jeho strana považovala za nezískatelné, kritizoval Obamovu politiku za to, že podle něho nedokázala vyřešit nedostatky vzdělávacího systému, nezaměstnanost či chudobu.

Clintonová, jež se snažila udržet tradiční sympatie černochů pro demokratickou stranu, kontrovala slovy, že si její konkurent sotva může usilovat o sympatie chudých Afroameričanů, když jedním dechem mluví o zrušení Obamovy zdravotnické reformy, která jim dává jistotu dostupné lékařské péče.

Ve výtečné kondici a schopna sloužit USA

Osobní lékařka Lisa Bardacková ujistila, že se demokratická kandidátka těší skvělému zdraví. "Je ve výtečné fyzické kondici a schopná sloužit jako prezidentka Spojených států," zveřejnili dnes závěry lékařské zprávy organizátoři volební kampaně Clintonové.

Clintonová v době výkonu funkce ministryně zahraničí měla zdravotními problémy a utrpěla i otřes mozku. Kvůli tomu na přelomu let 2012 a 2013 na měsíc omezila výkon své tehdejší funkce.

Problémy Clintonové tehdy začaly vážnějším virovým onemocněním žaludku. Poté měla otřes mozku, když omdlela v důsledku dehydratace, a pracovala z domova. Nakonec byla hospitalizována kvůli krevní sraženině v hlavě. Následně musela nějakou dobu nosit speciální brýle, protože viděla dvojmo. Dosud panovala nejistota, zda se Clintonová zcela vyléčila.

Prohlášení ale podle agentury Reuters připouští, že Clintonová trpí hyperfunkcí štítné žlázy a sezonními alergiemi. V letech 1998 a 2009 také prodělala záchvaty hluboké žilní trombózy.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Clippers i Atlanta vyrovnali proti favoritům série 2. kola play off NBA na 2:2

Basketbalisté Los Angeles Clippers i Atlanty vyrovnali ve svých halách série druhého kola play off NBA proti nejvýše nasazeným týmům po základní části na 2:2. Clippers opět díky třicetibodovým výkonům Kawhiho Leonarda a Paula George porazili podruhé za sebou Utah, tentokrát 118:104, Hawks na předchozí domácí porážku proti Philadelphii odpověděli výhrou 103:100.

2. kolo play off NBA:

Východní konference - 4. zápas:

Atlanta - Philadelphia 103:100, stav série 2:2.

Západní konference - 4. zápas:

LA Clippers - Utah 118:104, stav série 2:2.

Aktualizováno před 9 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Při nehodě se jeden člověk zranil. S podezřením na těžší zranění ho záchranáři letecky přepravili do brněnské nemocnice, řekl mluvčí záchranářů Petr Janáček.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči a také pozemní posádka zdravotní záchranné služby. Podle mluvčí policie Dany Čírtkové bude dálnice uzavřená asi do 9:30.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

NATO označilo Čínu za systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy