Masakr v americkém kostele: Ozbrojenec postřílel devět lidí

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 18. 6. 2015 16:34
Útočník, podle policie jednadvacetiletý Dylann Roof, vnikl ve středu večer místního času do kostela v Charlestonu v americkém státě Jižní Karolína a zahájil palbu.
Video z místa činu. | Video:

Washington - Útočník ve středu večer místního času vtrhl do kostela Africké metodistické episkopální církve v Charlestonu v americkém státě Jižní Karolína a začal střílet modlící se lidi.

Osm z nich zabil na místě, devátý zemřel po převozu do nemocnice.

Vrah, podle policie 21letý Dylann Roof, je na útěku. Policie považuje za motiv činu rasovou nenávist. Střelec je totiž běloch a kostel navštěvovali černoši.

"Jediným důvodem, proč by někdo vešel do kostela a začal střílet modlící se lidi, je nenávist," konstatoval po masakru starosta Charlestonu Joe Riley.

Mezi oběťmi je podle amerických médií také jednačtyřicetiletý pastor kostela Clementa Pinckney, který byl zároveň demokratickým senátorem v jihokarolínském zákonodárném sboru. Jeden zraněný zůstává v péči lékařů v nemocnici.

Stále na útěku

Policie střelce stíhá s pomocí psů a vrtulníků a zveřejnila jeho popis.

Mladý muž byl podle policie oholený, na sobě měl šedivé tričko a džíny a na nohách pohorky. I když policie do akce nasadila početnou jednotku, střelec zůstával na útěku i několik hodin po incidentu.

Televizní kamery sice zachytily policisty, jak odvádějí muže odpovídajícího popisu střelce do vazby, ale policie oznámila, že po pachateli stále pátrá.

Všichni mrtví ještě nebyli identifikováni a podle svědků je několik těl stále v kostele. Jihokarolínská guvernérka Nikki Haleyová vyzvala občany, aby se "za oběti tohoto nepochopitelného zločinu pomodlili".

Tragédie ve svatém městě

Charleston má pro mírumilovnost a tolerantnost obyvatel pověst "svatého města". Na místo činu po tragédii spontánně přicházejí lidé a společně se modlí. "Z toho, že se něco takového může stát v kostele, je mi, stejně jako všem ostatním, zle od žaludku," řekl CNN přítel místního pastora Dave Mack.

V kostele, který v Charlestonu stojí od roku 1816, kdy dali místní Afroameričané dohromady vlastní kongregaci, se jako každou středu večer konalo studium bible.

Na střelbu už reagoval republikánský uchazeč o prezidentský úřad Jeb Bush. Odvolal setkání s voliči, které se mělo uskutečnit právě v Charlestonu. Na svém twitterovém účtu uvedl, že je třeba se soustředit na oběti a rodiny "postižené tragickými událostmi".

Také kandidátka demokratů Hillary Clintonová, která byla v rámci své kampaně v Charlestonu ve středu, na střelbu reagovala na Twitteru: "Hrozné zprávy z Charlestonu - mé myšlenky a modlitby jsou s vámi se všemi."

 

Právě se děje

Další zprávy