Praha - "Lékem pro všechny je žít tak, jako žil Havel, i když zrovna nevládly dobré časy. Dělal dál to, v čem byl dobrý, a usiloval o změnu, seč mu síly stačily."
Tak v rozsáhlém rozhovoru pro Radiožurnál hovoří někdejší americký prezident Bill Clinton o prvním prezidentovi České republiky Václavu Havlovi.
Clinton se v rozhovoru rozpovídal zejména o blízkém přátelském vztahu, který oba politiky pojil.
"Hned od začátku jsem věděl, že z nás budou přátelé. A věděl jsem, proč ho obdivovat," dodal v interview s americkou zpravodajkou Českého rozhlasu Lenkou Kabrhelovou.
"Ztotožňoval se s obyčejnými lidmi"
Exprezident USA v interview vzpomíná na soukromou večeři u bývalé americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové s manželi Havlovými a svou ženou Hillary Clintonovou nebo na návštěvu Prahy v lednu 1994.
O významném českém disidentovi, který se kromě prezidentské funkce bohatě věnoval i umělecké činnosti, mluví jako o někom, kdo "nebyl předvídatelný ideolog, nýbrž si uvědomoval, co je podstatou demokracie".
Havlovo kouzlo podle něj spočívalo i v tom, že se - na rozdíl od jiných státníků bojujících za demokracii - ztotožňoval s obyčejnými lidmi. A oni zase s ním.
Podle Clintona, který Spojeným státům vládl v letech 1993 až 2001, byl Havel také jednou ze tří osobností světových dějin, které osvobodily svou zemi bez jediného výstřelu. Kromě Havla vyjmenovává ještě indického duchovního vůdce Mahátmu Gándhího a bývalého prvního černošského jihoafrického prezidenta Nelsona Mandelu.
Clinton věřil v posun Ruska k demokracii
Clinton v rozhovoru také naťukává téma bývalého ruského prezidenta Borise Jelcina nebo nynější situaci Severoatlantické aliance (NATO).
Krátce se zmiňuje také o vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Podle něj je brexit něco, co by si dnes už Britové neodhlasovali.
Stejně tak rozebral některé z politických vizí, které v 90. letech měl. Jak sám přiznává, některé se splnily, jiné ne.
"Předvídal jsem posun Německa z periferie do středu Evropy, ke spolupráci namísto konfliktu a dominance," říká mimo jiné v rozhovoru pro Radiožurnál.
Také doplnil, že ale nepředpokládal, že se Maďarsko odchýlí od demokracie. A domníval se, že Rusko bude i pod prezidentem Vladimirem Putinem směřovat spíše k demokratičtější společnosti.