Podle mluvčí minských úřadů byli opoziční členové zadrženi v rámci správního řízení. Podobný postup již dříve vedl k uvěznění některých opozičníků až na několik týdnů. Vyšetřovatelé si také předvolali k výslechu spisovatelku Světlanu Alexijevičovou, nositelku Nobelovy ceny za literaturu, která je rovněž členkou předsednictva Koordinační rady.
Alexijevičová má vypovídat ve středu po poledni jako svědek ve věci "vytvoření protivládní organizace", oznámil mluvčí rady médiím. Spisovatelka se podle něj hodlá dostavit k výslechu, na který jsou podle médií předvoláni také další členové předsednictva rady. Agentura Interfax poznamenala, že Alexijevičová je sice členkou předsednictva, ale na jeho jednání kvůli špatnému zdraví nechodí.
Běloruský generální prokurátor minulý čtvrtek oznámil, že vůči Koordinační radě vede jeho úřad trestní stíhání kvůli podezření z pokusu o "uchvácení moci". Až dosud úřady nezahájily žádné trestní stíhání kvůli brutálnímu policejnímu bití zadržených, ani kvůli zabití několika demonstrantů, připomíná opozice.
Volhu Kavalkovovou, která je spolupracovnicí aktuální hlavní osobnosti opozice Svjatlany Cichanouské, a Sjarheje Dyleuského příslušníci OMON zadrželi před továrnou MTZ. Portál Tut.by o tom informovali zaměstnanci továrny a představitelé nevládní organizace na ochranu lidských práv Vjasna.
Dyleuski je členem závodního stávkového výboru. Podle Tut.by se spolu s Kavalkovovou měli setkat s pracovníky MTZ, kterých přišly asi dvě desítky. Záhy se však objevili příslušníci OMON, kteří přítomným řekli, že jde o nepovolenou akci narušující veřejný pořádek. Poté policisté Kavalkovovou a Dyleuského odvezli.
Policie v pondělí večer v centru hlavního města zadržela několik opozičních aktivistů, kteří na náměstí Nezávislosti chystali zvukovou aparaturu pro politickou debatu, oznámila agentura Interfax s odvoláním na očité svědky. Zatýkání následovalo po výzvě k rozchodu.
Zatýkání opozičníků a stávkových vůdců následovalo po nedělní obrovské demonstraci, připomněla agentura AFP. V Minsku druhou neděli za sebou demonstrovalo proti režimu více než 100 tisíc lidí, podle některých zdrojů až 250 tisíc. Policejní zákroky podle agentury AP signalizují Lukašenkovo odhodlání potlačit rozsáhlé demonstrace. "Zatočíme s nimi," prohlašoval v neděli pětašedesátiletý vůdce na adresu demonstrantů, které označil za "krysy".
Běloruský prezident Alexander Lukašenko v pondělí znovu telefonicky hovořil o situaci v zemi s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kterého podle Kremlu informoval o "opatřeních přijatých k normalizaci situace".
V Bělorusku propukly masové protesty po prezidentských volbách z 9. srpna. Podle ústřední volební komise v nich Lukašenko získal přes 80 procent hlasů při více než osmdesátiprocentní účasti voličů. Tomu však neodpovídá množství účastníků protestů v celé zemi proti prezidentovi a převažuje podezření, že výsledek voleb byl zfalšován. K protestům se postupně přidaly stávky v řadě podniků po celé zemi.