Čína schválila další dvě vakcíny proti covidu. Jak jsou účinné a kdo s nimi očkuje?

Jana Václavíková Jana Václavíková
Aktualizováno 27. 2. 2021 17:24
První zemí, ve které se začalo očkovat proti koronaviru, byla už v červnu loňského roku Čína. Chtěla se stát prvním výrobcem účinné obrany proti nemoci covid-19. O jejích vakcínách ale není moc informací kvůli nízké transparentnosti. Nyní úřady v zemi schválily k použití další dvě. Jak moc jsou čínské preparáty účinné, jak fungují a kdo je už dostal? Podívejte se v přehledu.
Chilský prezident Sebastian Pinera dostává vakcínu od čínské společnosti Sinovac.
Chilský prezident Sebastian Pinera dostává vakcínu od čínské společnosti Sinovac. | Foto: Marcelo Segura/Courtesy of Chilean Presidency/Handout via REUTERS

Kdo čínské vakcíny používá?

V samotné Číně vakcínu dostaly už desítky milionů lidí. Mezi prvními byli zdravotníci, vojáci a zaměstnanci farmaceutických firem, později se ale mohl nechat očkovat každý, kdo na to měl peníze. Čínská vláda plánovala, že do začátku února bude v zemi naočkováno 50 milionů obyvatel. Singapurský deník The Straits Times však uvádí, že termín se nemohl stihnout. Podle oficiálních údajů lékaři do 4. února stihli podat přes 31 milionů dávek vakcín. K plnému naočkování jsou navíc většinou potřeba dvě dávky.

Peking také od začátku dával najevo, že chce vakcíny i vyvážet. Prezident Si Ťin-pching je dokonce označil za "veřejný statek". Očkovací látky proto začala země nabízet svým spojencům, opomíjeným regionům a rozvojovým zemím, které si jiné vakcíny nemohou dovolit nebo by na ně musely dlouhou dobu čekat. Zájem projevilo už více než 40 zemí. Většina z nich si čínské preparáty koupila, jiné, jako jsou Irák, Kambodža nebo Nepál, je dostaly darem. V Jižní Americe Čína dokonce nabízí půjčky na nákup vakcín.

Veřejně se čínskými vakcínami nechali naočkovat i někteří čelní politici, například indonéský prezident Joko Widodo, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, chilský prezident Sebastián Piñera (na fotografii). Pravděpodobně bude vakcínou od firmy Sinopharm naočkován i srbský prezident Aleksandar Vučić a maďarský premiér Viktor Orbán, vyjmenovává studie AMO. 

"Peking zajisté využije dodání technologie, která zachraňuje životy, pro komerční a diplomatický zisk. Nabízí něco, co země velmi potřebují, a tak poskytnutí vakcín vykreslí jako charitativní čin," uvedl pro BBC analytik Jacob Mardell.

  • Více o takzvané vakcínové diplomacii Číny najdete tady.
 

Právě se děje

před 52 minutami

Policie v Rusku zadržela před univerzitou dvacet lidí. Protestovali proti novému zákonu

Ruská policie dnes zadržela dvě desítky demonstrantů, kteří u budovy Moskevské státní univerzity protestovali proti novému zákonu o osvětě. Oznámil to list Kommersant. V budově univerzity se zrovna debatovalo s jedním z poslanců o zákonu, který kritizují představitelé školství, ekologie, kultury a informačních technologií. Mezi zadrženými se ocitl i jeden z poslanců moskevského sněmu.

Další zprávy