Čína schválila další dvě vakcíny proti covidu. Jak jsou účinné a kdo s nimi očkuje?

Jana Václavíková Jana Václavíková
Aktualizováno 27. 2. 2021 17:24
První zemí, ve které se začalo očkovat proti koronaviru, byla už v červnu loňského roku Čína. Chtěla se stát prvním výrobcem účinné obrany proti nemoci covid-19. O jejích vakcínách ale není moc informací kvůli nízké transparentnosti. Nyní úřady v zemi schválily k použití další dvě. Jak moc jsou čínské preparáty účinné, jak fungují a kdo je už dostal? Podívejte se v přehledu.
Vítání čínských roušek na Letišti Václava Havla. Zleva ministryně financí Alena Schillerová, ministr vnitra Jan Hamáček, Andrej Babiš a čínský velvyslanec v ČR.
Vítání čínských roušek na Letišti Václava Havla. Zleva ministryně financí Alena Schillerová, ministr vnitra Jan Hamáček, Andrej Babiš a čínský velvyslanec v ČR. | Foto: Michal Kamaryt

Čínské vakcíny v Česku

Žádná z čínských vakcín dosud nepožádala o schválení Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA), která potvrzuje bezpečnost a účinnost pro státy Evropské unie. Podle studie AMO, která se čínskými vakcínami v Česku zabývá, se o nich donedávna jako o možném kandidátovi na očkování ani nemluvilo. Změna přišla až nedávno, kdy Maďarsko projevilo zájem o ruskou vakcínu Sputnik V a schválilo její použití v zemi, přestože preparát neprošel procesem EMA.

Poté se k možnosti použití čínských vakcín vyjádřil Vojtěch Filip z KSČM. "Jestli někdo z ideologických důvodů odmítá vakcínu z Ruské federace, Číny nebo jiného státu, připadá mi to nelogické, hloupé a proti občanům České republiky," uvedl v lednu.

"Jak ukázal případ rouškové diplomacie v loňském roce, v České republice existuje dostatek zástupců zájmových skupin, kteří by se spolupráci s Čínou nebránili," uzavírá pak studie AMO.

 

Právě se děje

Další zprávy