Čína schválila další dvě vakcíny proti covidu. Jak jsou účinné a kdo s nimi očkuje?

Jana Václavíková Jana Václavíková
Aktualizováno 27. 2. 2021 17:24
První zemí, ve které se začalo očkovat proti koronaviru, byla už v červnu loňského roku Čína. Chtěla se stát prvním výrobcem účinné obrany proti nemoci covid-19. O jejích vakcínách ale není moc informací kvůli nízké transparentnosti. Nyní úřady v zemi schválily k použití další dvě. Jak moc jsou čínské preparáty účinné, jak fungují a kdo je už dostal? Podívejte se v přehledu.
Klinické testy čínské vakcíny Cansino v Mexiku.
Klinické testy čínské vakcíny Cansino v Mexiku. | Foto: Reuters

Jaká je jejich účinnost?

V případě čínských vakcín se liší oficiální údaje o jejich účinnosti a ty, které zveřejnily jiné státy. Například pekingská vakcína společnosti Sinopharm by podle prohlášení společnosti měla být účinná ze 79 procent. Britská stanice BBC ale poukazuje na data od Spojených arabských emirátů, kde mimo jiné proběhlo testování této vakcíny. Ta uvádějí až 86 procent.

V případě vakcíny CoronaVac ještě nebyly zveřejněny oficiální statistiky, už dříve se však mluvilo o zhruba 78procentní účinnosti. To se ale opět liší oproti údajům z jiných zemí: turecké testování naměřilo účinnost až 91 procent, zato indonéské 65 procent.

Třetí zmíněná vakcína Conviecia, která byla testována na dobrovolnících v Rusku, Mexiku nebo Chile, má podle neoficiálních dat účinnost 65,7 procenta, píše agentura Bloomberg.

A nakonec účinnost wuchanské vakcíny Sinopharm by měla být 71,2 procenta, tedy o pár jednotek nižší než její lépe popsaná pekingská varianta. 

Pro srovnání: "západní" vakcíny od firem Moderna nebo Pfizer/BioNTech hlásí až 95procentní účinnost. Ty se aplikují také pomocí dvou dávek. Čínská vakcína Conviecia, která je jednodávková, je srovnatelná s preparátem od firmy Johnson & Johnson. Ten hlásí účinnost kolem 66 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy