Vakcínová diplomacie. Čína po světě nabízí miliony dávek, výměnou získává vliv

Jana Václavíková Jana Václavíková
24. 1. 2021 12:34
Čínský ministr zahraničí Wang I zakončil v minulém týdnu svou návštěvu FiIipín slibem, že Čína zemi daruje 500 tisíc dávek vakcíny proti koronaviru. Podle odborníků nejde o nezištnou pomoc. Peking se pomocí "vakcínové diplomacie" snaží získat stále větší vliv ve světě.
Filipínský a čínský ministr zahraničí, Teodoro Locsin Jr. (vlevo) a Wang I.
Filipínský a čínský ministr zahraničí, Teodoro Locsin Jr. (vlevo) a Wang I. | Foto: Reuters

Filipíny jsou jednou z osmi zemí, které stihl čínský ministr od začátku roku navštívit. Zároveň v současnosti patří mezi dvě nejhůře zasažené země koronavirem v jihovýchodní Asii. Denně přibývá přes tisíc nakažených a počet úmrtí již překonal deset tisíc. 

"Jako přátelé a váš nejbližší soused budeme odhodlaně stát s lidmi Filipín, dokud neporazíme tento virus," řekl podle hongkongského deníku South China Morning Post čínský ministr filipínskému prezidentovi Rodrigu Dutertemu.

Peking se také zavázal pomoci finančně s ekonomickými dopady koronaviru. Na stavbu infrastruktury Filipínám půjčí 1,34 miliardy dolarů (28,7 miliardy korun) a dalších 77 milionů dolarů, přes miliardu a půl korun, investuje do rozvoje země prostřednictvím grantů. 

Podle Chestera Cabalzy z filipínského think-tanku International Development and Security Cooperation chce Čína touto podporou zároveň ukázat, že je spojencem, se kterým filipínská vláda může počítat. "Čína je pod tlakem z možného oteplení vztahů mezi Manilou a Washingtonem pod vládou Joea Bidena," myslí si. 

Pro způsob získávání vlivu v souvislosti s koronavirem se mezi odborníky vžil termín "vakcínová diplomacie". "Peking si chce vylepšit obraz a také rozšířit prostor, který čínská vakcína na trhu zaujímá," říká k tomu Chuang Jen-čung, odborník na zdravotnictví z Rady pro mezinárodní vztahy. "Vakcíny zároveň hodlá použít jako strategický nástroj, především v těch zemích, kde má Čína své zájmy," dodává pro americkou stanici CNN.

Těmito zájmy Chuang myslí například velké stavební projekty vznikající pod hlavičkou novodobé hedvábné stezky, která má propojit Čínu se světem a podpořit vzájemný obchod. Na stavby přístavů, dálnic či železnic poskytuje pekingská vláda vysoké půjčky, kvůli koronaviru však jsou práce často pozastavené. Brzy by však měly opět začít, uvádí mezinárodní časopis The Diplomat.

Podle německého think-tanku Merics se zaměřením na Čínu se dá očekávat, že vakcínová diplomacie zastíní i předchozí rouškovou diplomacii, kdy si Peking zlepšoval po rozšíření koronaviru svůj obraz zasíláním či prodejem roušek a dalšího zdravotního materiálu. 

Čínská vakcína jako globální dobro

Filipíny nejsou jedinou zemí, která s Čínou o dodání očkovací látky proti koronaviru jedná. Přednostně ji mohou dostat i další spojenci Pekingu a také rozvojové země, které v současnosti nemají možnost zajistit si dostatečné množství dávek od jiných výrobců. Vakcíny vyrobené v Číně mají podle prezidenta Si Ťin-pchinga za rozumnou cenu a sloužit "globálnímu dobru". 

Čínské vakcíny mají tu výhodu, že nemusí být skladovány v nízkých teplotách, jak je tomu například u látky společnosti Pfizer/BioNTech. Jejich nevýhodou je nižší účinnost. Zatímco vakcína Pfizer/BioNTech garantuje 95procentní, čínští výrobci se zavazují k 79 procentům. Klinické testy v Brazílii však jejich účinnost ještě snížily jen na něco málo přes 50 procent. Navíc u žádné z pěti čínských vakcín, které vznikají, nebyla dokončená třetí a nejdůležitější fáze testování látky, která má odhalit případné vedlejší účinky.

Dalšími zeměmi, které by mohly přednostně dostat nebo si zakoupit čínskou vakcínu, jsou Alžírsko, Kongo, Etiopie, Nigérie, Jihoafrická republika, Indonésie nebo Barma. Dalších minimálně 16 států se přihlásilo ke klinickým testům těchto vakcín. 

Sousedská rivalita

Podobnou vakcínovou diplomacii po vzoru Číny zkouší i Indie, která je největším výrobcem britsko-švédské vakcíny AstraZeneca. Miliony dávek začala nebo v následujících týdnech začne Indie zdarma posílat dalším státům na jihu Asie - Maledivám, Bhútánu, Bangladéši, Nepálu nebo Barmě. Ani v tomto případě však nejde o pouhý dar. 

Agentura Reuters upozorňuje, že vakcíny z Indie přichází v době zhoršených vztahů mezi Pekingem a Novým Dillí a zároveň v době sílícího vlivu čínské vlády v regionu.

Indie se proto snaží dostat kyvadlo na svou stranu. Například Bangladéš, která s Čínou vyjednávala o dodávce 110 tisíců dávek, nyní dostane od Indie zdarma až dva miliony dávek.

Video: Jak fungují vakcíny Pfizer/BioNTech a Moderna

Jak fungují mRNA vakcíny Pfizer/BioNTech a Moderny | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Ve druhém čtvrtletí porušily zákon téměř čtyři pětiny kontrolovaných e-shopů

Téměř čtyři pětiny internetových obchodů, které v letošním druhém čtvrtletí zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušily zákon. Pochybení se nejčastěji týkala práv spotřebitelů a především toho, že provozovatelé e-shopů neposkytli zákazníkům informace ohledně reklamace a mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Inspekce o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě, kde současně připomněla, že vzhledem k epidemii nemoci covid-19 zájem o nákupy přes internet vzrostl. Za zjištěné nedostatky ČOI uložila firmám ve sledovaném období 452 pokut za 2,64 milionu korun.

"Výsledky kontrol potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování práv spotřebitelů," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
Další zprávy