Peking, jehož ozbrojené síly nyní v okolí Tchaj-wanu provádí rozsáhlé manévry, bojová letadla přes tuto linii vyslal podle Tchaj-peje už v předchozích dnech. V pátek tchajwanské ministerstvo obrany takové počínání odsoudilo a podotklo, že Čína vážně poškozuje status quo v oblasti.
Situace mezi Čínou a Tchaj-wanem se vyhrotila po úterní návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové v Tchaj-peji. Peking návštěvu ostře odsoudil a zanedlouho zahájil vojenské cvičení s ostrou střelbou v blízkosti ostrova. Do vod kolem Tchaj-wanu Čína při manévrech vypálila jedenáct balistických raket, pět z nich přitom dopadlo do japonské výlučné ekonomické zóny.
Komunistický režim v Číně také oznámil, že uvaluje na Pelosiovou a její rodinu sankce. "Navzdory odporu a vážným obavám Číny trvala na návštěvě Tchaj-wanu, čímž vážně zasáhla do vnitřních záležitostí Číny, podkopala její suverenitu a územní celistvost, pošlapala politiku jedné Číny a ohrozila mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí v prohlášení.
Šéf americké diplomacie Antony Blinken v reakci na cvičení uvedl, že manévry v okolí Tchaj-wanu představují významnou eskalaci napětí. Reakci Pekingu na návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů označil za extrémní a zcela neopodstatněnou.
"Čína se rozhodla reagovat přehnaně a využít návštěvu paní Pelosiové jako záminku… Fakt je ten, že její návštěva byla poklidná. Neexistuje žádné opodstatnění pro tuto extrémní vojenskou reakci," řekl ministr zahraničí.
Čína demokratický Tchaj-wan navzdory jeho nezávislému postavení považuje za vzbouřeneckou provincii a součást svého území, cestu Pelosiové proto vnímá jako provokaci a snahu Tchaj-peje o utvrzení samostatnosti.
Pelosiová v pátek v Tokiu prohlásila, že její cesta nebyla zaměřena na změnu statu quo na Tchaj-wanu nebo v regionu. Zároveň řekla, že Spojené státy nedovolí Pekingu, aby Tchaj-wan izoloval tím, že bude bránit americkým představitelům v cestování na tento ostrov.