Tchaj-wan nasadil stíhačky. Mají varovat čínská letadla operující poblíž ostrova

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 5. 8. 2022 16:33
Tchaj-wan v pátek vyslal stíhačky, aby varovaly 49 čínských letadel před vstupem do jeho vzdušné obranné zóny, uvedlo podle agentury Reuters tamní ministerstvo obrany. Třicet čínských letadel zároveň podle informací ministerstva překročilo střední linii Tchajwanského průlivu, tedy neformální hranici dělící obě strany.
Čínská stíhačka při startu.
Čínská stíhačka při startu. | Foto: Reuters

Peking, jehož ozbrojené síly nyní v okolí Tchaj-wanu provádí rozsáhlé manévry, bojová letadla přes tuto linii vyslal podle Tchaj-peje už v předchozích dnech. V pátek tchajwanské ministerstvo obrany takové počínání odsoudilo a podotklo, že Čína vážně poškozuje status quo v oblasti.

Situace mezi Čínou a Tchaj-wanem se vyhrotila po úterní návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové v Tchaj-peji. Peking návštěvu ostře odsoudil a zanedlouho zahájil vojenské cvičení s ostrou střelbou v blízkosti ostrova. Do vod kolem Tchaj-wanu Čína při manévrech vypálila jedenáct balistických raket, pět z nich přitom dopadlo do japonské výlučné ekonomické zóny.

Foto: Aktuálně.cz

Komunistický režim v Číně také oznámil, že uvaluje na Pelosiovou a její rodinu sankce. "Navzdory odporu a vážným obavám Číny trvala na návštěvě Tchaj-wanu, čímž vážně zasáhla do vnitřních záležitostí Číny, podkopala její suverenitu a územní celistvost, pošlapala politiku jedné Číny a ohrozila mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí v prohlášení.

Šéf americké diplomacie Antony Blinken v reakci na cvičení uvedl, že manévry v okolí Tchaj-wanu představují významnou eskalaci napětí. Reakci Pekingu na návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů označil za extrémní a zcela neopodstatněnou.

"Čína se rozhodla reagovat přehnaně a využít návštěvu paní Pelosiové jako záminku… Fakt je ten, že její návštěva byla poklidná. Neexistuje žádné opodstatnění pro tuto extrémní vojenskou reakci," řekl ministr zahraničí.

Čína demokratický Tchaj-wan navzdory jeho nezávislému postavení považuje za vzbouřeneckou provincii a součást svého území, cestu Pelosiové proto vnímá jako provokaci a snahu Tchaj-peje o utvrzení samostatnosti.

Pelosiová v pátek v Tokiu prohlásila, že její cesta nebyla zaměřena na změnu statu quo na Tchaj-wanu nebo v regionu. Zároveň řekla, že Spojené státy nedovolí Pekingu, aby Tchaj-wan izoloval tím, že bude bránit americkým představitelům v cestování na tento ostrov.

Video: Čínské vojenské cvičení u Tchaj-wanu

Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy