Čína zatkla ministerského úředníka, donášel prý CIA

ČTK ČTK
1. 6. 2012 21:03
Washington i Peking o případu už několik měsíců diplomaticky mlčí
USA i Čína o případu diplomaticky mlčí. Ilustrační foto.
USA i Čína o případu diplomaticky mlčí. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking - Čínská policie zatkla vysoce postaveného státního úředníka, jehož podezírá ze špionáže pro Spojené státy.

O případu, o němž obě země už několik měsíců z obavy ze zhoršení vzájemných vztahů mlčí, informovala agentura Reuters.

Zatčeným je asistent náměstka ministra státní bezpečnosti. Byl obviněn z toho, že Spojeným státům několik let předával informace o špionážních aktivitách Číny v zahraničí, uvedly tři zdroje obeznámené s touto záležitostí.

Práce za statisíce dolarů

Muže prý získala americká Ústřední zpravodajská služba (CIA), které dodával "informace politického, ekonomického a strategického rázu". K jak důležitým informacím měl přístup, není ale jasné.

Náměstkův asistent byl zatčen někdy v období mezi lednem a březnem. Za svoji práci pro CIA prý dostal statisíce dolarů (miliony korun).

Čínské ministerstvo státní bezpečnosti má na starosti práci vnitřních i zahraničních zpravodajských služeb. Nemá veřejně přístupnou internetovou stránku a jen zřídka zveřejňuje jména lidí, kteří pro něj pracují. Ministerský náměstek, pro kterého asistent-špion pracoval, byl dočasně zbaven funkce.

Tento případ může být největší špionážní skandál mezi Čínou a Spojenými státy od roku 1985, kdy pracovník čínské zpravodajské služby Jü Čchiang-šeng emigroval do Spojených států. Řekl Američanům, že někdejší analytik CIA je čínským špionem.

Analytik v roce 1986 spáchal sebevraždu ve vězeňské cele v USA. Bylo to jen několik dnů předtím, než měl být odsouzen k dlouholetému pobytu za mřížemi.

Po Si-laj i Čchen

Čchen Kuang-čcheng, další jablko sváru mezi dvěma mocnostmi.
Čchen Kuang-čcheng, další jablko sváru mezi dvěma mocnostmi. | Foto: Reuters

Asistent náměstka ministra vnitřní bezpečnosti byl zatčen zhruba ve stejné době, kdy vycházely najevo podrobnosti největšího politického skandálu za poslední roky.

V únoru o politický azyl na americkém konzulátu chtěl požádat policejní šéf ve městě Čchung-čching, který přišel s důkazy o tom, že manželka místního komunistického šéfa Po Si-laje je zapletená do vraždy britského podnikatele. Po Si-laj o funkci přišel a jeho žena byla zadržena kvůli podezření z toho, že Brita otrávila.

Washington o incidentu oficiálně mlčel, ale koncem dubna vztahy obou zemí zatížil případ slepého disidenta Čchen Kuang-Čchenga, který z domácího vězení utekl na americkou ambasádu v Pekingu. Čínské úřady mu nakonec povolily ze země vycestovat do Spojených států, kde bude studovat práva.

 

Právě se děje

Další zprávy