Jako v pasti. Čína uzavřela továrnu kvůli covidu, lidé přelézají ploty a prchají pryč

Jana Václavíková Jana Václavíková
11. 11. 2022 6:59
Továrnu na výrobu telefonů iPhone v čínském Čeng-čou popisují její zaměstnanci jako město ve městě. V komplexu pracují, jsou ubytovaní a měli by tam mít vše, co potřebují. Nyní z místa ale kvůli šíření koronaviru utíkají.
Dělníci z továrny na iPhony hromadně opouštěli čínské město Čeng-čou, aby unikli covidovému lockdownu. | Video: Reuters

Nadřízení jí říkali, že žádný covid v komplexu není. Ve stejnou dobu ale do médií prohlašovali něco jiného - koronavirus jsme zaznamenali, avšak nemáme žádné symptomatické případy. Jednadvacetiletá žena, která v článku francouzského média France24 anonymně popisuje svou náročnou situaci, pracuje v továrně, odkud každoročně pochází polovina vyrobených iPhonů.

Podle ní a dalších kolegů se například stalo, že vedení zničehonic zakázalo 20 tisícům zaměstnanců opouštět komplex. Tisíce dalších byly zase poslány do oddělené karanténní budovy.

"Řekli nám, že si nemáme sundávat roušky," vypráví o událostech ze začátku října jeden ze zaměstnanců, který vystupuje pod pseudonymem Čang Jao. Následovaly týdny, kdy v místních jídelnách postupně docházely potraviny a mezi lidmi rostly obavy, že se na malé ploše nakazí. 

"Pozitivní testy se dvěma čárkami začaly být běžné. Samozřejmě že jsme se báli, dělo se to blízko nás," líčí Čang.

Zároveň se mezi zaměstnanci šířily zvěsti o tom, že se má komplex stát jakousi laboratoří - místem, kde si vláda otestuje, jak se dá žít s covidem. Podobně jako je to v současnosti běžné na Západě. Čína od začátku pandemie prosazuje politiku nulové tolerance vůči koronaviru, což znamená, že i při nízkém počtu nakažených dojde k přísnému lockdownu a plošnému testování.

"Foxconn mi vezme život," psali si zaměstnanci v hromadných zprávách, kde sdíleli obavy z toho, že je režim záměrně nechává onemocnět. Podle nich úřady chtěly sledovat případné šíření viru do zbytku země, píše britská stanice BBC. Lidé popisovali i případy, kdy se nakažení s pozitivním testem vraceli na ubytovny na sdílené pokoje.

Přelezli plot a šli kilometry pěšky

Někteří zaměstnanci se proto rozhodli z komplexu utéct. "Na ubytovnách byl naprostý chaos. Přeskočili jsme plastový a také kovový plot, abychom se dostali z kampusu," říká pro deník Financial Times 22letý zaměstnanec Sia.

Továrna jim však do cesty stavěla různé překážky. Lidé s megafony například provolávali, že podle nejnovějšího nařízení dostane každý zaměstnanec v komplexu denní bonus ve výši 400 jüanů (přes 1350 korun). Další peníze měl dostat každý, kdo by zvládl pracovat celý měsíc bez jakéhokoliv volna. 

Jednu skupinu prchajících zaměstnanců zastavili podezřelí lidé v ochranných oblecích, kteří tvrdili, že pracují pro město. "Snažili se přesvědčit lidi, aby zůstali v Čeng-čou a nejezdili domů," říká Čang. "Jenže když jsme se jich zeptali na jejich pracovní průkazy, neměli co ukázat. Podezíráme je, že byli z Foxconnu." 

Aby se vyhnuli skutečným městským úředníkům a policistům, šli mnoho kilometrů pěšky až k dálnici. Tam je obvykle někdo nabral do auta a odvezl daleko od továrny. Když těchto zaměstnanců přibývalo a hrozilo, že by mohli roznést nákazu, místní úřady pro ně vyslaly autobusy. Ty je měly rozvézt do karanténních center v jejich domovských městech. 

Jiní lidé i s těžkými batohy a kufry pokračovali pěšky. "Do Foxconnu se už nikdy nevrátím. Jsou tam nelidští," uvedl pro Financial Times Sü, který měl tou dobou před sebou 200kilometrovou cestu domů. 

Nové telefony iPhone se zpozdí

Úřady v oblasti, kde se továrna nachází, vyhlásily minulou středu týdenní uzávěru. Pod nějakou formou lockdownu je však celé desetimilionové město. Minulou neděli bylo v celé zemi s 1,4 miliardy obyvatel odhaleno 5496 nových případů nákazy, z toho 297 ve městě Čeng-čou, píše agentura Reuters

Časté uzávěry také negativně dopadají na čínskou ekonomiku. Americká společnost Apple, která telefony iPhone prodává, si už hledá nové dodavatele. Zaměřuje se na země, kde je tolerance vůči koronaviru volnější - například na Indii nebo Vietnam.

Kvůli problémům v čínské továrně také Apple varoval zákazníky, že se zpozdí dodání nových telefonů iPhone 14. Zpráva přichází ve chvíli, kdy se blíží Vánoce a čínský Nový rok. Během svátků přitom nákupy běžně rostou. 

Americká společnost také uvedla, že "stejně jako jsme to dělali během pandemie covid-19, prioritu má zdraví a bezpečnost zaměstnanců v našem dodavatelském řetězci". Foxconn pouze doplnil, že "zlepší pohodlí a spokojenost v životech zaměstnanců".

Video: Šanghaj se v dubnu bouřila. Milionové město v lockdownu nemělo co jíst

Sebestředná čínská megapole se bouří. Miliony lidí nemají, co jíst. | Video: Reuters, Twitter/Jerry4JI/Northrop Gundam/Patrick Madrid/Rodrigo Zeidan/yourannoncentral
 

Právě se děje

Další zprávy